МЕСЕЦ ДАНА ВЛАСТИ А ВЕЋ СКАНДАЛЧИНА: Италијански премијер запослио фирму која је допринела смрти 232.000 људи

Танјуг

07. 03. 2021. у 11:22

ИТАЛИЈАНСКИ медији пишу о “случају Макенсеј”, тајном уговору који је влада премијера Марија Драги потписала са тим америчким консултантским гигантом, за помоћ у припреми “Плана обнове” о употреби 209 милијарди евра, које је Италија добила од Европске уније за опоравак од здравствене и економске кризе.

МЕСЕЦ ДАНА ВЛАСТИ А ВЕЋ СКАНДАЛЧИНА: Италијански премијер запослио фирму која је допринела смрти 232.000 људи

Фото: ЕПА

Уговор је случајно откривен захваљујући, како пише лист “Ла Република”, несмотрености анонимног службеника.

На писање медија, Министарство за економске послове издало је саопштење, које мало шта објасњава.

Наводно, услуге консултантске фирме коштаће само 25.000 евра и америчка фирма ће дати само савете за израду плана.

Лист “Ил фато Котидијано” поводом случаја подсећа да је претходна влада Ђузепе Контеа била нападана због намере да исти задатак повери групи домацих стручњака, такозваној “Таск форс”, а разлика је само у томе, тврди лист, што су то били италијански стручњаци и што су већ радили за владу.

“Ил фато Котидијано” подсећа да је америчка консултантска фирма била укључена у више скандала који су озбиљно нарушили њену репутацију.

Прошлог месеца фирми “Макенсеј” је пресуђено да плати 600 милиона долара за 47 америчких држава, јер је по одлуци суда, “ставила профит изнад људских живота”.

Та фирма је као консултант фармацеутске компаније “Пурдуе” саветовала да се повећа дневна доза психофармака што је, како је утврђено, допринело смрти 232.000 особа.

Као консултант америчкој агенцији за имиграцију саветовала је да се “штеди на храни за мигранте” и да се шаљу у сеоска подручја да би смањили трошкове.

“Макенсеј” је својевремено била укључена и у чувени скандал енергетске фирме “Енрон”, која је пропала због шпекулација и оставила 20.000 људи без пензија и уштеђевине.

Била је укључена у случај корупције у Јужноафричкој Републици.

Из свих скандала фирма је, како пише лист, излазила без великих последица, јер у њеним уговорима пише да је консултантски посао који обавља “само обично мишљење”.

Светско тржиште консултантских компанија вреди 150 милијарди долара годишње, а процена је да фирма “Макенсеј”, зарађује око 10 милијарди годишње.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЖЕСТОКА ПРЕТЊА ТРАМПУ ИЗ МОЋНЕ ДРЖАВЕ: Ако се САД укључе у рат, напашћемо вас

ЖЕСТОКА ПРЕТЊА ТРАМПУ ИЗ МОЋНЕ ДРЖАВЕ: Ако се САД укључе у рат, напашћемо вас

МОЋНА шиитска милиција из Ирака, Катаиб Хезболах, која има подршку Ирана, запретила је нападима на америчке војне базе широм Блиског истока уколико се администрација Доналда Трампа одлучи да интервенише у евентуалном сукобу између Израела и Ирана.

20. 06. 2025. у 09:27

ЦЕЦИНА КУМА ЗВЕРСКИ УБИЈЕНА У САЧЕКУШИ: Изрешетали је из хеклера са пригушивачем - млади живот угашен у цик зоре

ЦЕЦИНА КУМА ЗВЕРСКИ УБИЈЕНА У САЧЕКУШИ: Изрешетали је из хеклера са пригушивачем - млади живот угашен у цик зоре

СВЕТЛАНА Цеца Ражнатовић и Жељко Ражнатовић Аркан упознали су се 11. октобра 1993. године на прослави дана Српске добровољачке гарде у Ердуту, а већ 19. фебруара 1995. године изговорили су судбоносно "Да" пред пријатељима и породицом.

20. 06. 2025. у 15:23

Коментари (0)

У ТОМ СМИСЛУ, ЦЕЛА УКРАЈИНА ЈЕ НАША Путин поручио на чему Русија инсистира