ЦИА ОБЈАВИЛА ИЗВЕШТАЈЕ: Саудијски принц наредио убиство новинара Џамала Кашогија

26. 02. 2021. у 19:44

БАЈДЕНОВА администрација скинула је ознаку тајности са извештаја америчке обавештајне службе о убиству саудијског новинара Џамала Кашогија. У извештају се сугерише да је саудијски принц Мохамед бин Салман одобрио операцију у Истанбулу да се новинар „зароби или убије“.

ЦИА ОБЈАВИЛА ИЗВЕШТАЈЕ: Саудијски принц наредио убиство новинара Џамала Кашогија

Фото: Танјуг/AP Pavel Golovki

Извештај, који је доставила Канцеларија директора националне обавештајне службе, наводи да се ова оцена заснива на "контроли доношења одлука" у Краљевини Саудијској Арабији престолонаследника, као и на "директном учешћу кључног саветника и чланова "заштитног детаља" Мохаммада бин Салмана у поменутој операцији.

- Од 2017. године, Престолонаследник има апсолутну контролу над безбедносним и обавештајним организацијама Краљевине, што чини изузетно мало вероватно да би саудијски званичници извели операцију ове природе без одобрења Престолонаследника - наводи се у извршном резимеу извештаја.

У извештају се даље наводи да је Престолонаследник „на Кашогија гледао као на претњу Краљевини и широко подржавао употребу насилних мера ако је потребно да би се утишао“.

Аутори документа такође пишу да имају "велико поверење" да је седам особа чија су имена наведена у извештају "учествовало, наредило или на било који други начин саучесник или одговоран за смрт Џамала Кашогија" у име бин Салмана.

- Не знамо да ли су ове особе унапред знале да ће операција резултирати Кашогијевом смрћу - напомиње се у извештају.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО Захарова упутила мистериозну поруку Западу

"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".

01. 11. 2025. у 19:52

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Коментари (0)

МОЈ ЕМОТИВНИ ЂОЛЕ Сашка Веселинов ухватила мужа док плаче