ИЗБОРИ У КАТАЛОНИЈИ: Унионисти победили, сепаратисти ојачали

СОЦИЈАЛИСТИЧКА партија која заговара останак у унији са Шпанијом је према прелиминарним резултатима освојила тесну победу на изборима у Каталонији одржаним у недељу, али је група партија које су за сецесију повећала контролу у регионалном парламенту, јавио је АП.

ИЗБОРИ У КАТАЛОНИЈИ: Унионисти победили, сепаратисти ојачали

Фото: Танјуг/АП

На основу узорка од 95 одсто избројаних гласова, три главне партије које заговарају независност Каталоније ће повећати број посланичких места у регионалном парламенту на 74, а поређења ради, исте партије су имале 70 посланика у скупштини од 135 места 2017. године.

Социјалистичка партија коју води бивши министар здравља Салвадор Иља ће на основу тренутних резултата највероватније освојити 33 места, а про-сецесионистицка партија Републичка левица Каталоније такође 33 места, наводи АП.

Урпкос повећању подршке Социјалистичкој премијера Педра Санчеза, који је разговарао са сепаратистима у покушају да смири тензије у региону, Иља би могао да има проблема да нађе већину како би формира о владу.

АП оцењује да исход избора потврђује да про-сепаратистички сентимент није опао, упркос пандемији ковида и фрустрације око неуспеха оцепљења у октобру 2017. године, када је неколико сепаратиста завршило у затвору.

"Међутим, није познато да ли ће сепаратистичке партије бити у могуцности да добију борбу коју су обећали, јер се сан о лаком одвајању од Шпаније показао тешким", наводи се у тексту америчке агенције.

Републичка левица Каталоније је за нијансу остварила бољи резултат од партије десног центра Заједно за Каталонију, која би требало да освоји 32 места.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.

29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

Заштитите се од топлотног таласа - зауставите топлоту пре него што уђе у аутомобил, стан или канцеларију