ДЕВОЈЧИЦА (4) ПРОНАШЛА ОТИСАК СТОПАЛА ДИНОСАУРУСА: Несвакидашње откриће у Велсу, научници оптимистични по питању нових сазнања (ФОТО)
ЧЕТВОРОГОДИШЊА девојчица пронашла је на плажи у заливу Бендрикс, у долини Гламорган у Велсу, добро очувани отисак стопала диносауруса.
Фото: Твитер
Научници верују да би он могао да им помогне да одгонетну на који начин су те животиње ходале.
Отисак који је девојчица Лили Вилдер приметила у петак, стар је 220 милиона година и био је сачуван у блату.
Иако је немогуће утврдити који га је тип диносауруса оставио, отисак је дугачак 10 центиметара и вероватно потиче од диносауруса високог 75 центиметара.
Кустос палеонтологије велшког Националног музеја Синди Хауелс описала га је као најбољи примерак икад пронађен на тој плажи, као и целој Британији.
Мајка девојчице, Сали, објаснила је да су она и њен отац Ричард открили отисак стопала и фотографисали га, а затим ступили у контакт са стручњацима.
Диносаурус, који је оставио отисак, сматра се витком животињом која је ходала на две задње ноге и активно ловила друге мале животиње и инсекте.
Сматра се да су примерци раније пронађени у заливу Бендрикс гмизавци више крокодилског типа рептила, а не од диносауруса.
Фосил је извађен ове недеље и однет у Национални музеј у Кардифу, где ће се чувати.
Диносауруси су се први пут појавили пре око 230 милиона година, а њихови отисци стопала могу да расветле рану тачку њихове еволуције, када су се различите групе први пут диверзификовале.
- Њихова очуваност може да помогне научницима да сазнају више о стварној структури стопала јер је довољно јасно да покаже појединачне јастучиће, па чак и отиске канџи - наводи се у саопштењу Националног музеја Велса.
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)