БРИТАНСКИ СТРУЧЊАЦИ ОТКРИВАЈУ: Витамин Д не штити од корона вируса
НЕМА довољно доказа да суплементи витамина Д штите људе од Ковид-19, поручили су британски стручњаци, који и даље саветују да се појача унос овог витамина у току зиме јер повољно делује на здравље костију и мишића.
Фото П. Милошевић
Ово је поручила научна комисија коју чине стручњаци Националног института за изузетност здравља и неге, Јавног здравља Енглеске и Научног саветодавног одбора за исхрану, уз констатацију да је за такву тврдњу потребно више истраживања, пише ББЦ.
Здравствени званичници извршили су брзу ревизију доказа о везама између витамина Д и Ковид-19, након што је мали број студија сугерисао да би он могао да игра важну улогу у имунолошком одговору тела на респираторне вирусе.
Међутим, открили су да постоји „недовољно доказа“ који би их препоручили за спречавање или лечење болести.
Они кажу да је узимање витамина Д посебно важно ове зиме због времена које људи проводе у затвореном простору изолујући се и штитећи од коронавируса.
То значи да се можда не производи довољно витамина Д од сунчеве светлости - који је кључни извор за људски организам.
Витамин Д се такође може добити из одређене хране, попут масне рибе и житарица, и додатака.
Неки људи немају довољно витамина Д чак ни у пролеће и лето, укључујучи оне са тамном кожом (као што су људи афричког, афричко-карипског или јужноазијског порекла), људе у домовима за старе и оне који не излазе често напоље или покривају већину коже када су на отвореном.
Људима из ових група саветује се да узимају додатак витамина Д током целе године.
- Ове године савет је важнији него икад, јер много људи проводи више времена унутра- поручују британски стручњаци.
Препоручујемо
ИДЕНТИФИКОВАН НОВИ ОБЛИК КОРОНЕ У ЕНГЛЕСКОЈ: Вирус се брже шири од раније познатог!
14. 12. 2020. у 17:54
МАКРОН ПОЗИТИВАН НА КОРОНУ: Француски председник се налази у самоизолацији
17. 12. 2020. у 10:38
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања
МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).
10. 01. 2026. у 15:08
ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда
ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.
10. 01. 2026. у 06:30
"ПРИПАДА НАМА - НЕ ДАНСКОЈ, НИ САД" С Гренланда послата јасна порука: "Нико нема право да одлучује уместо нас"
ЛИДЕРИ пет највећих политичких партија Гренланда објавили су заједничко писмо у којем наглашавају да Гренланд није део ни САД ни Данске, већ да припада Гренланђанима, и да захтевају од Сједињених Америчких Држава да немају никакву контролу над тим острвом.
10. 01. 2026. у 11:52
Коментари (0)