БЕСНЕ ПОЖАРИ У КАЛИФОРНИЈИ: 10.000 ватрогасаца у борби са ватреном стихијом, најмање пет жртава, хиљаде евакуисане,

НАЈМАЊЕ пет особа погинуло је у пожарима који бесне широм Калифорније, а хиљаде људи приморане су да напусте домове, јавља Асошиејтед прес.

БЕСНЕ ПОЖАРИ У КАЛИФОРНИЈИ: 10.000 ватрогасаца у борби са ватреном стихијом, најмање пет жртава, хиљаде евакуисане,

Фото: Танјуг/АП

Три велика пламена захватила су готово 2.000 квадратних километара шума, кањона и руралних подручја северно, источно и јужно од Сан Франциска. И у другим деловима Калифорније горе огромне површине.

Пожари прете десетинама хиљада домова, а већину су изазвали бројни удари муња, током кратких олуја ове недеље.

Неке наредбе за евакуацију укинуте су у малом граду Вакавил, између Сан Франциска и Сакрамента, али су у другим деловима Калифорније проширене области где је од становника затражено да се евакуишу.

Кампус Универзитета Калифорније у Санта Крузу је евакуисан, а нови пожар близу националног парка Јосемити такође је приморао грађане да напусте своје домове.

Сам Санта Круз, приобални град са 65.000 становника, није тешко погођен, али је градоначелник у четвртак вече упозорио становнике да буду спремни да се евакуишу, да осигурају да имају довољно горива и спакују важна документа, лекове и друге личне ствари.

“Припремите се раније да бисте могли да одете чим то буде неопходно", рекао је градоначелник, преноси Глас Америке.

Званичници су навели и да би због ветра, пламен могао да се распламса у више смерова.

Власти су наредиле евакуацију више од 64.000 људи у окрузима Санта Круз и Сан Матео.

Званичник државног Секретаријата за шумарство и заштиту од пожара Данијел Берлант саопштио је да су од избијања пожара три цивила погинула у округу Напа, а један у суседном округу Солано.

У централној Калифорнији погинуо је и пилот хеликоптера који је учествовао у гашењу пожара.

Најмање две особе се воде као нестале, а више од 30 цивила и ватрогасаца је повређено. У пожарима је уништено најмање 175 грађевина.

У гашењу пожара учествује више од 10.000 ватрогасаца, од чега је око 3.000 стигло из других држава, уз стотине ватрогасних инжењера. Помажу и припадници Националне гарде.

Власти и даље упозоравају да немају довољно ватрогасаца у тешко погођеним подручјима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске

АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске

ИРАЧКИ премијер Али ел Заиди изјавио је данас да ће америчке војне снаге напустити Ирак до 30. септембра, оценивши да његова посета Вашингтону представља почетак нове фазе у односима две земље, засноване на економској сарадњи, а не на војним везама.

14. 07. 2026. у 19:45

Коментари (0)

Друштвена одговорност као темељ пословања компаније Меридианбет