ФРАНЦУСКА ЗАБРИНУТА ЗА БИВШУ КОЛОНИЈУ: Макрон тражи повратак реда у Малију

ПОСЛЕ ангажовања на завођењу реда у Либану, француски председник Емануел Макрон је преузео иницијативу и за смиривање ситуације у Малију, такође бившем француском протекторату који је независност добио 1960. године и где је управо извршен државни удар.

ФРАНЦУСКА ЗАБРИНУТА ЗА БИВШУ КОЛОНИЈУ: Макрон тражи повратак реда у Малију

Фото Танјуг-АП

Макрон је успео да разговара са сада већ бившим председником Малија Ибрахимом Бубакаром Кеитом, као и са шефовима држава Нигера, Обале Слоноваче и Сенегала, Махамадуом Исуфуом, Аласаном Уатаром и Макијем Салом. Како је истакла Јелисејска палата, Макрон је изразио пуну подршку посредовању које поводом ситуације у Малију води Економска заједница земља Западане Африке (ЦЕДЕАО) и која је позвала на одржавање реда, поштовање устава и враћање војске у касарне.

Макрон је истовремено изнео своје противљење било каквој неуставној промени власти. Осудио је тренутни развој ситуације и поручио да изблиза прати актуелне догађаје.

Француска амабасада у Бамаку је позвала све своје држављане да у овом тренутку остану затворени у својим становима.

Изолован од стране побуњеника на петнаестак километара од Бамака, заједно с премијером Бубуом Сисеом, Ибрахим Бубакар Кеита је у ноћи између уторка и среде пред ТВ камерама поднео оставку, истичући да његов останак на власти не вреди ниједне капи проливене крви.

С друге стране, вође државног удара су поручиле да ће поштовати све до сада склопљене међународне споразуме.

Мали се последњих година сусреће с претњама џихадиста, протестима, корупцијом и тешком економском ситуацијом.

Из француске најјаче левичарске странке "Непотчињени" стигла је порука да званични Париз не треба да се меша у унутрашње ствари "ни Малија, ни других земаља".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (3)

СТРАШАН МЕЧ АУСТРИЈЕ И АЛЖИРА! Марко Арнаутовић стрелац, обе селекције обезбедиле оно што су желеле!