"ПРЕВИШЕ ДОБРО ЗА ИРАН" Бивши Трампов министар упозорава на последице споразума

ПРЕКРЕТНИЦА у односима између Вашингтона и Техерана потенцијално мења правила игре за ратом разорену иранску економију, рекао је у интервјуу за CNN Ден Брулет, бивши министар енергетике и члан кабинета америчког председника Доналда Трампа.

ПРЕВИШЕ ДОБРО ЗА ИРАН Бивши Трампов министар упозорава на последице споразума

Michael Brochstein/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Како каже Брулет, оквирни споразум од 14 тачака, који је председник САД Доналд Трамп потписао ове недеље, пружа огромну помоћ Ирану тако што омогућава земљи ОПЕК-а да поново покрене мотор своје економије: продају нафте и горива.

- То им је изузетно корисно - рекао је Брулет, сада истакнути гостујући сарадник у Центру за глобалну енергетску политику Универзитета Колумбија.

Брулет, који је био министар енергетике САД између 2019. и 2021. године, рекао је да је америчка блокада Ирана била "веома ефикасна" у присиљавању Техерана за преговарачки сто вршећи притисак на иранску економију.

Инфлација у Ирану је скочила изнад 50%, док је незапосленост је на високом нивоу.

- Ирански народ мора бити оптимистичан у погледу своје будућности. Оптимизам је то што ће им бити обновљен део инфраструктуре тако да имају економску будућност - додаје Брулет.

"Споразум је превише добар за Иран"

Бивши потпредседник САД Мајк Пенс је ове недеље изјавио за CNN да споразум између САД и Ирана "мирише" на помирење, док га је републикански сенатор Бил Касиди назвао "најгором грешком спољне политике у последњих неколико деценија".

Бивши министар енергетике Ден Брулет је изразио забринутост да је споразум између САД и Ирана  "превише великодушан" према Ирану, укључујући и то што Ирану даје "одређене ствари унапред", као што је право да одмах прода нафту.

Брулет процењује да би продаја нафте и горива могла да донесе 60 милијарди долара годишње Ирану.

Брулет је напоменуо да је Иран у прошлости користио своје финансијске ресурсе за "финансирање организација које су биле непријатељски настројене према својим суседима у региону, као и према Сједињеним Државама".

- Мораћемо то да пратимо. Ако се поново врате финансирању Хезболаха или Хамаса, све пада у воду - рекао је Брулет.

Трамп упозорава на "хаос" ако не буде договора

Амерички званичници су нагласили да је оквирни споразум заснован на поштовању договора и да би право Ирана да продаје нафту могло бити укинуто ако преговори не буду успешни.

- Ако се буду лепо понашали, ми можемо да им дамо економске олакшице - рекао је у четвртак потпредседник САД Џеј Ди Венс.

- Ако се не буду добро понашали, договор отпада - напомиње Венс.

Брулет, који тренутно копредседава адвокатском фирмом Торидон Ло са седиштем у Вашингтону, рекао је да би сачекао да види да ли се поштују неки од услова споразума.

- Можда бих ствари урадио мало другачије... Желео бих да видим више учинка пре него што бих укинуо санкције или створио неки нови фонд за обнову Ирана - рекао је бивши министар енергетике.

Међутим, Брулет је такође нагласио да није за преговарачким столом са Ираном и да само посматра ситуацију.

Председник САД Доналд Трамп је у среду рекао да би, ако би се рат наставио, дошло до "економске катастрофе" у стилу 1929. године.

- Потрошили бисмо своје резерве за око четири недеље - рекао је Трамп.

"Опасно" ниске залихе нафте

Брулет је рекао да је сумња да су смањене резерве нафте вероватно извршила притисак на америчке званичнике да постигну договор.

- То је реална ситуација - каже Брулет.

- Знате, те резерве нису вечне. Ако их исцрпљујете, у неком тренутку дођете до тачке без повратка.

Залихе нафте у кључном нафтном чворишту Кушинг, Оклахома, пале су на минимум онога што је потребно за рад.

- Опасно се приближавамо тој тачки притиска где се не можемо извући - рекао је Брулет, додајући да резерве морају бити брзо допуњене.

Америчке обавештајне службе су недавно закључиле да Иран може ефикасно да затвори приступ Ормушком мореузу кад год то пожели.

Брулет је рекао да се нада да Иран неће поново покушати да затвори Ормушки мореуз, али је подсетио да су ирански званичници већ показали своју способност да то ураде.

- Могу ли то поново да ураде? Да, наравно да могу - каже Брулет. "То је у њиховом дворишту", додаје.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

Коментари (0)

КРАЈ СВИХ МИСТЕРИЈА - САД ЗНАМО КО ВОДИ РАТ ПРОТИВ СРБИЈЕ: Шешељ се ванредно укључио у програм и разобличио ко стоји иза мрачних акција