АМЕРИКА ПОВЛАЧИ ТРУПЕ ИЗ ЕВРОПЕ?! Хегсет најавио хитну ревизију броја и распореда и брутално понизио НАТО савезнике!

АМЕРИЧКИ министар одбране Пит Хегсет најавио је у четвртак нови преглед распоређивања америчких трупа у Европи и запретио да ће обуставити неке америчке дажбине НАТО-у ако „шверцери“ савезници не испуне своје обавезе у погледу одбрамбене потрошње.

АМЕРИКА ПОВЛАЧИ ТРУПЕ ИЗ ЕВРОПЕ?! Хегсет најавио хитну ревизију броја и распореда и брутално понизио НАТО савезнике!

Фото; Bonnie Cash /CNP / SplashNews.com / Splash / Profimedia/Chief Petty Officer Darren Moore/Petty Officer 3rd Class Jasmin A/European Security & Defense

Хегсет је, обраћајући се министрима одбране у седишту НАТО-а у Бриселу, рекао да ће преглед САД трајати до шест месеци и да ће укључивати консултације са Конгресом САД, који је донео закон о минималном броју америчких снага у Европи.

Иако није експлицитно рекао да би преглед могао довести до смањења распоређивања америчких снага у Европи, нагласио је да ће циљ бити да се подстакне континент да учини више, а истовремено да се осигура да ће америчка војска бити у стању да испуни своје глобалне обавезе.

-Немојте погрешно схватити, ово ће бити права ревизија. Биће осмишљен да осигура да се НАТО брзо и неповратно креће ка вођству Европе, преузимајући примарну одговорност за одбрану Европе, рекао је Хегсет.

Хегсет је такође остро критиковао савезнике који нису подржали Сједињене Државе током рата са Ираном, након што су неки ускратили право САД на базирање и прелет за активности везане за рат.

Фото: ALEX WONG/Getty images/Profimedia

Рекао је да ће америчка ревизија осигурати да су права САД на базирање и прелет осигурана.

Његови коментари су уследили док су се земље у алијанси бориле да попуне празнине у својим кризним снагама – националним капацитетима посвећеним трансатлантском савезу у ванредним ситуацијама – након што је Вашингтон одмах смањио неке доприносе.

САД су прошлог месеца рекле својим савезницима да су одлучиле да смање обим америчких војних капацитета доступних алијанси у кризи, покрећући хитна питања док се лидери припремају за самит НАТО-а у Анкари 7. и 8. јула.

Овај потез има за циљ да постепено оконча „нездраву међузависност“ од америчких снага док се Вашингтон суочава са потенцијалом истовремених сукоба на више ратишта, према речима врховног команданта НАТО-а, генерала америчког ваздухопловства Алексуса Гринкевич.

Долазећи на састанак са својим колегама у седиште НАТО-а у Бриселу, Хегсет је рекао да ће Сједињене Државе бити отворене и јавно и приватно о земљама које треба да ураде више како би испуниле своје обавезе.

-(Постоје) неке које још увек треба да ураде више, и ми ћемо бити отворени о томе, и приватно и јавно. Мислим да је то важно, пријатељи су искрени са пријатељима, рекао је Хегсет.

-НАТО 3.0 је признање након Хладног рата да се мора вратити правој тврдокорној војној алијанси која има стварне војне капацитете способне да одврате овде на континенту и преузму вођство у конвенционалној одбрани Европе.

„То је одмах“

Шеф НАТО-а Марк Руте признао је да је смањење америчког доприноса кризним снагама НАТО-а већ ступило на снагу.

-Јуче се поставило питање: Да ли је ово одмах или не? То је одмах, рекао је новинарима.
-Међутим, разлог зашто мало нерадо ово кажем јесте то што је то алат за планирање. Шта би се онда десило у стварности? Ако би избио рат... сви савезници, укључујући САД, максимално ће искористити оно што могу да ураде како бисмо били сигурни да можемо да водимо рат.

Неки министри су изнели понуде за повећање својих доприноса кризном фонду НАТО-а док су улазили у састанак у Бриселу.

Белгијски министар одбране Тео Франкен рекао је да ће његова земља допринети више кризним снагама НАТО-а како би помогла у замени неких америчких капацитета, укључујући борбене авионе Ф-16 и дронове МQ-9Б Скајгардијан.

-Биће тешких дискусија о томе ко шта ради, али могу рећи да Белгија доприноси, рекао је министар.

Попуњавање других празнина ће трајати дуже јер Европљанима недостаје оружје као што су ракете дубоког удара, што је навело немачког министра одбране Бориса Писторијуса да позове на синхронизовани процес како би се спречиле „опасне празнине у капацитетима у Европи“.

-Тешко је и опасно за безбедност територије НАТО-а у Европи ако се капацитети повуку веома брзо, а да нема јасноће када се могу надокнадити, упозорио је, наводећи дубок удар као један од капацитета који је тешко заменити.

-Ту ће нам бити потребна или привремена решења или време пре њиховог повлачења. О томе ће морати да се преговара са нашим америчким партнерима. Генерално, моћи ћемо много да надокнадимо, али ће нам требати још времена, рекао је Писторијус.
САД нису јавно откриле детаље о смањењима, али се крећу од допуњавања горива у авионима до борбених авиона, дронова и бродова, према подацима које је Ројтерсу пружио војни извор.

Број америчких борбених авиона Ф-15 и Ф-15Е доступних НАТО-у смањиће се за трећину на 99, а број дронова МQ-4 и МQ-9 Рипер за половину на 12, према извору.

defensenews.com

БОНУС ВИДЕО - ЖЕНА УБИЛА МУЖА НА ЧУКАРИЦИ: Први снимци са места злочина

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

СУНЦЕ ВАС ПЕЧЕ ДОК ВОЗИТЕ: Black Glass уграђује термоизолационе фолије за стакла које имају 80% топлотне заштите