ПАНИКА У БУГАРСКОЈ НАКОН ИРАНСКЕ ПРЕТЊЕ: Одговор из Софије све говори
ЗАМЕНИК министра спољних послова Бугарске Марин Рајков је рекао да бугарски парламент није донео одлуку којом се земља обавезала на учешће у акцијама везаним за конфликт
Фото: Пиксабеј
Министарство спољних послова Ирана послало је ноту бугарској амбасади у Техерану, у којој позива на уздржавање од било каквих активности у пружању подршке Сједињеним Америчким Државама, укључујући и америчке авионе стациониране на аеродрому "Васил Левски". Према упозорењу, Иран задржава право да предузме све неопходне мере за заштиту свог суверенитета.
- Нажалост, упркос изјавама бугарских власти да је распоређивање више авиона-цистерни за гориво на међународном аеродрому 'Васил Левски' део планиране војне вежбе, као и присуство америчке ратне авијације (12 авиона), они се користе за подршку и допуну горива бомбардера у заједничкој америчко-ционистичкој агресији против Републике Иран - наводи се у иранском саопштењу.
Рајков је истакао да, иако документ представља фактички податак, он не мења природу тренутног дипломатског или безбедносног положаја Бугарске, преносе Новините. Навео је да Бугарска и даље одржава потпуно нормалне дипломатске односе са Техераном и да је комуникација између две стране редовна. Иранске власти су јасно обавештене да Бугарска није укључена у ратне сукобе и да нема намеру да учествује у војним операцијама везаним за тренутну регионалну ескалацију, додао је он.
Авиони распоређени у Бугарској не учествују у нападима на Иран?!
Заменик министра спољних послова Бугарске је нагласио да бугарски парламент није донео одлуку којом се земља обавезала на учешће у акцијама везаним за конфликт, укључујући и оне споменуте у ноти. Он је додао да Бугарска нема такве намере и да их неће следити, за разлику од других држава које су донеле различите парламентарне одлуке.
Рајков је, такође, истакао да авиони присутни на аеродрому "Васил Левски" учествују у НАТО активностима распоређивања и обуке, напомињући да НАТО сам по себи није ангажован у ратним операцијама, нити да авиони у Бугарској учествују у борбеним акцијама или оперативним нападима. Он је одбацио тумачења која повезују Бугарску са војним акцијама, наглашавајући да над бугарском територијом не лете борбени авиони и да се ниједан не користи за пуњење горивом у мисијама везаним за сукобе.
(РТ Балкан)
БОНУС ВИДЕО: Оштећена амбасада Србије у Техерану у бомбардовању
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
ФАРМЕР ОСТАВИО 5 КРАВА НА ПУСТОМ ОСТРВУ: 130 година касније научници нису могли да верују шта виде
ПРИЧА о пет крава остављених на изолованом острву Амстердам у Јужном океану прерасла је у једно од најнеобичнијих поглавља модерне биологије.
14. 05. 2026. у 14:24 >> 20:55
Коментари (0)