АЛАРМ У ВАШИНГТОНУ: Да ли су САД исцрпеле своју моћ на небу Ирана?
ИЗВОРИ из Пентагона изразили су озбиљну забринутост због брзог исцрпљивања арсенала крстарећих ракета БГМ-109 Томахавк америчке морнарице током текућих ратних напора које предводе САД против Ирана, а званичници су у разговору за Вашингтон пост нагласили да је питање исцрпљивања оскудних и скупих врста муниције питање од све већег значаја за Министарство рата.
Фото Википедија/US NAVY
Процењује се да је морнарица испалила близу 1.000 ракета у прве четири недеље непријатељстава, иако су неке процене ниже, близу 900, од укупног арсенала између 3.000 и 4.500 у укупном инвентару службе. Док је у претходним нападима које су предводиле САД на противничке државе попут Либије и Ирака, релативно брзо уништавање непријатељске противваздушне одбране омогућило америчкој морнарици и ваздухопловству да покрећу много јефтиније нападе са мањих домета користећи вођене бомбе, стални изазов од стране иранске противваздушне одбране учинио је ово далеко мање одрживим.
Фото: Профимедиа, Википедиа/јавно власништво
Фото Википедија/US NAVY
Модерне варијанте Томахавка коштају 3,6 милиона долара, што је приближно колико и један модерни главни борбени тенк, што значи да ће замена већ потрошених ракета коштати близу 3,6 милијарди долара. Један званичник је обавестио Вашингтон пост да је број ракета Томахавк преосталих на Блиском истоку „забрињавајуће низак“, док је други рекао да би без интервенције Пентагон могао остати без муниције. „Пентагон је пратио број коришћених Томахавка са све већим фокусом на то шта ће брзина сагоревања значити не само за континуирану кампању против Ирана већ и за будуће војне операције“, закључио је лист након консултација са информисаним изворима. Исцрпљивање арсенала је посебно значајно када се узме у обзир да је Томахавк једино офанзивно оружје дугог домета које користе разарачи америчке морнарице.
Исцрпљивање арсенала крстарећих ракета америчке морнарице има веома значајне импликације на способности Оружаних снага САД да воде рат на вишеструким фронтовима, од Арктика према Русији, до Тајванског мореуза према Кини и Корејског полуострва. Смањење арсенала одражава шире трендове у озбиљном смањењу америчких ратних капацитета кроз масовне трошкове оружја високе вредности, од чега би, чак и ако би се непријатељства завршила почетком априла, било потребно неколико година и десетине милијарди долара инвестиција да се опорави. Арсенал Томахавк ракета је приметно далеко од најнижег у војсци. Залихе антибалистичких ракета и бомби за разарање бункера GBU-57 се процењују као скоро потпуно потрошене, док је њихова замена знатно скупља.
(militarywatchmagazine.com)
БОНУС ВИДЕО -АНГЕЛИНА ТОПИЋ ЗА "НОВОСТИ": Прва реакција после светске медаље
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)