"ОВО МЕ НАЈВИШЕ ФРУСТРИРА" Штајнмајер: Рат са Ираном могао да се избегне - то је политички катастрофална грешка
НЕМАЧКИ председник Франк-Валтер Штајнмајер изјавио је данас да рат америчког председника Доналда Трампа са Ираном представља кршење међународног права, као и да Трампов повратак у Белу кућу представља "дубок прекид трансатлантских односа".
Foto: Tanjug/ AP Photo/Matias Delacroix
- Наша спољна политика не постаје убедљивија тиме што кршења међународног права не називамо кршењима међународног права - рекао је Штајнмајер у говору поводом 75. годишњице поновног оснивања Министарства спољних послова у Берлину, пренео је Билд.
Штајнмајер је истакао да је рат Сједињених Америчких Држава и Израела са Ираном незаконит према међународном праву и да "нема сумње у то", као и да је тај рат "политички катастрофална грешка".
- И ово ме највише фрустрира: то је рат који је могао да се избегне, непотребан рат, ако је његов циљ заиста био да заустави Иран на путу ка поседовању нуклеарне бомбе - рекао је Штајнмајер, наводећи да је нуклеарни споразум са Техераном из 2015. године значајно смањио шансе да Иран добије нуклеарно оружје.
Штајнмајер је изразио уверење да "неће бити повратка уназад у односима са Русијом пре 24. фебруара 2022. године", односно пре почетка руске инвазије на Украјину, као и да "неће бити повратка уназад у трансатлантским односима пре 20. јануара 2025. године", односно пре Трампове инаугурације.
- Као што верујем да неће бити повратка на односе са Русијом пре 24. фебруара 2022. године, такође верујем да неће бити повратка на трансатлантске односе пре 20. јануара 2025. године. Немачка и Европа морају да јединствено одговоре на ову двоструку епохалну промену и да постану независније од Русије и САД - навео је Штајнмајер.
Рекао је да му се чини да се Немачка сада милитаризује, док се, како је навео, "позивања на међународно право сматрају наивним, дипломатија неефикасном, спољна културна политика непотребном, а само војна снага важном".
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО: СНИМЦИ ИЗ ДРОНА: Израелска војска објавила видео удара на иранске системе ПВО
Препоручујемо
УДАР НА МОЋ ИЗРАЕЛА: Димона и Јерусалим поново на мети иранских ракета (ВИДЕО)
23. 03. 2026. у 21:24
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка
РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.
23. 06. 2026. у 08:02
"БОЖИЈА РУКА" И "ГОЛ ВЕКА" 40 ГОДИНА КАСНИЈЕ: Дан када је Дијего Армандо Марадона постао "божанство" (ВИДЕО)
Дан када се фудбал променио. Постоје голови који доносе трофеје, мењају каријере, али је само један променио историју ове игре.
22. 06. 2026. у 12:45 >> 12:45
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (0)