НОВА САЛА ЗА МОНАЛИЗУ, КРАЂА ДЕСЕТ МИЛИОНА ЕВРА НА УЛАЗНИЦАМА, ШТРАЈК ЗАПОСЛЕНИХ: Са чиме се све суочава нови директор Лувра

Кристофа Лерибоа, новог директора Лувра, чекују огромни изазови.

НОВА САЛА ЗА МОНАЛИЗУ, КРАЂА ДЕСЕТ МИЛИОНА ЕВРА НА УЛАЗНИЦАМА, ШТРАЈК ЗАПОСЛЕНИХ: Са чиме се све суочава нови директор Лувра

Фото: Горан Чворовић

У институцију долази у тренутку када је музеј и финансијски и организационо ослабљен. Први задатак биће, како су најавили из владе, спровођење кључних пројеката везаних за безбедност и модернизацију.

После спектакуларне пљачке из октобра прошле године, безбедносни систем посебно се налази под лупом, а очекује се да нови директор обнови поверење јавности и запослених  и, уколико истрага уроди плодом, дочека повратак украдених драгоцености.

Унутрашња ситуација такође је напета. Од средине децембра запослени воде најдужи социјални спор у историји музеја, указујући на преоптерећеност, лоше услове рада и мањак дијалога са управом.

Лувр је годинама суочен са огромном посетом, више од осам милиона људи годишње, док су инфраструктура и технички капацитети у великој мери застарели и нису довољни да приме оволики број посетилаца.

Због повремених затварања сала и штрајкова, процењује се да су губици већ премашили два милиона евра. Један од првих задатака новог председника биће да смири тензије и успостави стабилнију радну атмосферу.

Посебно захтеван биће пројекат "Нова ренесанса Лувра", велики план обнове који је почетком прошле године најавио председник Емануел Макрон. Реч је о инвестицији процењеној на више од милијарду евра, која подразумева темељну рестаурацију зграде, модернизацију простора, нову главну улазну зону и издвајање посебне сале за Мона Лизу, најпосећеније уметничко дело на свету. Пројекат је већ изазвао полемике и противљење синдиката, а поједини сегменти радова касне, укључујући избор архитектонског конзорцијума.

Уз све то, почетком фебруара откривена је и велика превара у продаји карата, која је, према тужилаштву, музеју нанела штету већу од десет милиона евра. У таквом контексту, нови председник преузима једну од најзначајнијих културних институција света у можда најосетљивијем тренутку њене новије историје.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима

Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима

БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.

17. 04. 2026. у 13:13

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (0)

Драма у дому певача: Марка Булата жена пријавила за насиље