"КО ЈЕ РУТЕ ДА ОДЛУЧУЈЕ О СУДБИНИ ДАНСКЕ?" Москва кипти од беса због генералног секретара НАТО Алијансе

В.Н.

25. 01. 2026. у 17:21

Генерални секретар НАТО-а Марк Руте нема никакве везе са Данском ни са Гренландом, због чега је нејасно на који начин би могао да одлучује о судбини данског краљевства, изјавио је портпарол председника Русије Дмитриј Песков новинарима.

КО ЈЕ РУТЕ ДА ОДЛУЧУЈЕ О СУДБИНИ ДАНСКЕ? Москва кипти од беса због генералног секретара НАТО Алијансе

Фото: Профимедиа

„Ако себи поставите питање какве везе генерални секретар НАТО-а има са Данском или Гренландом, тешко да ћете наћи одговор. Никакве. И како је господин Руте могао да одлучује о судбини данског краљевства — то је такође нејасно. Много тога чудног се данас дешава“, нагласио је Песков.

Он је истакао да је Гренланд стратешки важно место у погледу стабилности и безбедности.

„Наравно, ово је заиста стратешко место у смислу стратешке безбедности. И, наравно, не желим да говорим о томе ко би могао да угрожава Гренланд, али недвосмислено је да је он веома важан у смислу стратешке стабилности и безбедности“, додао је портпарол.

Подвукао је да све што се дешава око овог острва треба дубоко анализирати.

Амерички председник Доналд Трамп 21. јануара, након разговора са Марком Рутеом, изјавио да су се појавили „обриси договора“ о Гренланду. Према писању портала Аксиос, предлог споразума који је Руте изнео Трампу предвиђа очување суверенитета Данске над Гренландом, као и ажурирање услова споразума о одбрани острва из 1951. године.
Такав договор би, како се наводи, омогућио Сједињеним Америчким Државама да на Гренланду формирају војне базе и такозване „зоне одбране“, уколико НАТО процени да је то неопходно.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.

14. 03. 2026. у 11:54

Коментари (0)

САРАЈЕВСКИ ШАРМ НА ДОРЋОЛУ: Бранко Ђурић Ђуро озбиљно насмејао публику у Фондацији Mozzart