РЕКОРДНО НАПУШТАЊЕ КУЋНИХ ЉУБИМАЦА У АУСТРИЈИ: Државни намети гуше власнике
НАЈВЕЋЕ склониште у Вöсендорфу забележило је прошле године рекордан број од 8.222 примљене животиње, што представља удвостручење у односу на пре пет година.
Foto: Zoran Jovanovic
Иза ове статистике крије се не само неодговорност појединаца, већ и системски притисак аустријске државе која својим политикама гура грађане у очај.
Према годишњем извештају организације Тиерсцхутз Аустриа, просечно 2.500 животиња истовремено борави у склоништу, а три од пет примљених паса и мачака су напуштени кућни љубимци. Власници их једноставно остављају на улици или предају склоништу, наводећи да више не могу или не желе да носе терет одговорности. Тренд је посебно изражен код паса и мачака, док се преостале животиње углавном односе на дивље врсте или егзотичне љубимце. Иако склониште успева да удоми око 70% животиња, ова рекордна оптерећеност указује на дубоку кризу у аустријском друштву.
Аустријске власти истичу високе казне за напуштање до 45.000 евра и строге прописе о заштити животиња. Међутим, реалност на терену показује сасвим другу слику – лицемерје система који једном руком кажњава, а другом гуши грађане наметима. У Бечу, порез на псе се драматично повећава од ове године са 72 на 120 евра за првог пса, а чак 160 евра за сваког следећег. Ово долази усред општег поскупљења живота, инфлације и финансијског притиска на средњу класу, где многи бирају између плаћања рачуна и бриге о љубимцу.
Додатно, држава намеће обавезно чиповање, регистрације, осигурања и строге прописе за одређене расе паса, попут оних које се сматрају „опасним“. Аустрија не обезбеђује довољно зона за шетњу паса, субвенције за ветерину или помоћ породицама у финансијским тешкоћама. Уместо да олакша одговорно власништво, влада гура грађане у ситуацију да одустају од љубимаца које су некад сматрали члановима породице. „Ово није само криза за животиње, већ и за друштво које губи хуманост под теретом бирократије“, каже један од активиста за заштиту животиња у Бечу, који је желео да остане анониман.
Нови намети сливају се у државну касу, док склоништа преплављују напуштене животиње. У поређењу са суседним земљама, попут Немачке или Швајцарске, где постоје боље мере подршке власницима, Аустрија заостаје фокусирајући се на казне уместо на превенцију.
Поглед редакције портала Српски Угао
Време је да аустријске власти престану да се хвале „европским стандардима“ и почну да размишљају о реалним решењима – субвенцијама за чиповање, пореским олакшицама за породице са љубимцима и кампањама за одговорно усвајање. У супротном, рекорди у напуштању ће се само наставити, а цена ће бити плаћена животињама које пружају безусловну љубав. Аустрија мора боље – не само на папиру, већ и у пракси.
Препоручујемо
РУТЕ ЗБУЊУЈЕ МЕЛОНИ: Из Европе било 4000-5000 мисија на Иран, укључујући и италијанске
24. 06. 2026. у 21:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (0)