ЕВРОПА ДАЛА САГЛАСНОСТ ЗА МЕРКОСУР: Брисел није чуо вапаје пољопривредника
Амбасадори земаља чланица Европске уније дали су у Бриселу сагласност да се верификује споразум Меркосур о слободној трговини између ЕУ и земаља Јужне Америке.
Фото: Горан Чворовић
Очекује се да председница Европске комисије већ у понедељак буде у Парагвају на стављању коначног потписа.
Већинска сагласност чланица стигла је коначно после 25 година преговарања о споразуму који до сада није ни ратификован ни потписан, иако је његов принцип одавно утврђен.
Одлука је донета квалификованом већином, и поред изразитог противљења Француске. Званични Париз се бунио због нелојалне конкуренције, пре свега увоза пољопривредних производа чије норме нису једнаке као у Еворпи, али није на своју страну успео да привуче довољан број незадовољних чланица.
Уз Француску, биле су Ирска, Пољска и Мађарска. Недостајала је Италија, чија је председница владе Ђорђа Мелони дуго већала између штете која се наноси пољопривредницима у овој земљи, али и користи коју ће извозом имати италијански индустријалци. С друге стране, задовољна је Немачка због омогућеног извоза њене робе, пре свега аутомобила и машина.
Потписивање споразума се сматра неуспехом политике Емануела Макрона који, осим мале божићне паузе, није успео да до краја издејствује оно што је тражио, пре свега "мере у огледалу", односно једнаке услове производње и норми за производе који се увозе, попут оних који важе за произвођаче у Европи.
Француски председник је успео да се избори за "периферне инструменте", односно политичка обећања у виду ангажмана Европске комисије да ће се примењивати европска правила када је реч о крчењу шума, коришћењу пестицида и третирању животиња, али све је то остало само као пропратни елемент, без директног уношења у споразум у виду обавезе. У анексу се спомиње и важност поштовања Париског климатског споразума, услед чијег непоштовања може да се суспендује трговина, али то нема правну снагу.
Изостајање сагласности Француске овде се коментарише и као покушај да се спаси влада Себастијана Лекорнија, услед великог незадовољства француских пољопривредника. Ратари су се и јуче бунили, најављујући наставак протеста широм земље, услед нелојалне конкуренције настале будућом применом Меркосура.
ЧЕКА СЕ ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ
Стављање потписа не значи и диреткно ступање на снагу споразума, јер треба да га коначно ратификује и Европски парламент, што се очекује у фебруару, или нешто касније. Али, наде да неће заживети су веома мале.
Препоручујемо
Сукоб на Блиском истоку: Адмирал Купер: Ми смо одбрамбена формација у заливу?! ИРЦГ напао америчке бродове
04. 05. 2026. у 07:43 >> 20:48
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)