БРИТАНСКИ АДМИРАЛ: Ми смо већ де факто у рату са Русијом
БРИТАНСКИ адмирал и бивши шеф Краљевске морнарице, Лорд Вест, упозорио је да се Уједињено Краљевство налази "у неслужбеном рату" са Русијом.
Фото: Профимедиа
У разговору за подкаст председника Дома лордова рекао је да ниво руских непријатељских активности Европу ставља у веома опасан положај.
- Неверovaтно је да смо сада у оваквом облику сиве зоне ратовања. Де факто, ми смо у рату са Русијом - рекао је Вест, наводећи стална испитивања подморске инфраструктуре, појаву дронова повезаних са Русијом и растући војни притисак у Арктику.
Казао је да тај притисак ствара проблеме скандинавским државама и навео да је Норвешка због тога купила британске фрегате и појачала сарадњу, преноси Defence Journal.
Вест је поручио да је ситуација "нестабилна и тешко решива", јер нико не жели директан рат НАТО-а и Русије.
- Русија би у таквом рату изгубила, а питање је да ли би у очајничком тренутку посегнула за нуклеарним оружјем.
Осврнуо се и на рат у Украјини, рекавши да је Путин тамо "направио огромну грешку" и подсетио да је кинеском председнику Си Ђинпингу тврдио како ће све трајати три недеље.
- Није баш тако испало. То је велика стратешка грешка - рекао је.
Лорд Вест служио је у морнарици од 1965, био је први човек Краљевске морнарице од 2002. до 2006, а потом и министар безбедности.
Препоручујемо
ШЕФ „РОСАТОМА“ СВЕ ИСПРИЧАО: Ево како је руски нуклеарни концерн помогао Билу Гејтсу
15. 03. 2026. у 16:58
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)