ПАТРУШЕВ ОТКРИО: Ово је кључни циљ руске политике у арктичкој зони
ЈЕДАН од кључних циљева руске политике у арктичкој зони јесте обезбеђивање равнотеже између територијалног развоја и очувања крхког арктичког екосистема, изјавио је Николај Патрушев, помоћник руског председника и шеф Руског поморског одбора, и додао да је у припреми нова верзија Основа руске државне политике на Арктику.
Фото: Танјуг/АП
-Ради заштите националних интереса наше земље на Арктику, по налогу председника припремају се нове верзије Основа руске државне политике на Арктику и Стратегије за социоекономски развој арктичке зоне и националне безбедности, изјавио је Патрушев на састанку Научно-стручног савета Поморског одбора Руске Федерације.
Ови документи, према речима помоћника председника, дефинисаће главне циљеве развоја арктичког региона, узимајући у обзир променљиво геополитичко и геоекономско окружење, као и заштиту животне средине и еколошку безбедност.
-Један од кључних циљева руске политике високих географских ширина јесте обезбеђивање равнотеже између развоја арктичких територија на новом нивоу и очувања крхког арктичког екосистема, истакао је Патрушев на састанку.
Фото: Принтсцреен/Јутјуб/ Минобороны России
Стога, према његовим речима, свеобухватни пројекат за развој арктичке зоне и Трансарктичког транспортног коридора требало би да обједини тренутно раздвојене мере како би се осигурало еколошко благостање региона и обезбедила њихова међусобно повезана имплементација.
Истовремено, Запад користи еколошка питања за унапређење сопствених интереса, изјавио је Николај Патрушев, приметивши да се Русија све више критикује због еколошког стања арктичких територија.
-Фактички, еколошка питања су постала алат западних земаља за унапређење сопствених комерцијалних интереса и обуздавање активности Русије на Арктику, нагласио је Патрушев.
Истиче да приоритет треба дати рехабилитацији арктичких територија и еколошкој безбедности током реализације инфраструктурних и индустријских пројеката.
Подједнако је важно, додаје, да се активирају руска научна истраживања која процењују колики утицај трпи животна средина арктичког региона. Патрушев је замолио руководиоце секција научног стручног савета да се придруже раду на развоју свеобухватног пројекта и да доставе предлоге за његов садржај.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Страхиња Тривковић дипломата знања и спорта
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)