ИМАО ДВА СТРАНА ВАЖЕЋА ПАСОША: Ухапшени Украјинац у случају „Северни ток“ радио и за СБУ
У ИТАЛИЈИ је ухапшен држављанин Украјине, Сергеј К., за ког се сумња да је био координатор терористичког напада на гасоводе „Северни ток“ и „Северни ток 2“.
Фото Танјуг/АП
Од јесени 2023. године он је више пута путовао у иностранство и поседовао је два пасоша на различита имена, саопштили су немачки медији.
Према подацима немачких истражних служби, оба страна пасоша Сергеја К. су важећа. Није прецизирано да ли су му пронађени приликом хапшења или су оперативци једноставно знали за постојање два документа код ухапшеног.
То може указивати на могућу умешаност украјинских државних органа у скривање идентитета могућег диверзанта, пишу немачки медији.
Италијанска полиција привела је по налогу Берлина Украјинца, за кога се сумња да је умешан у диверзију на гасоводима „Северни ток“ 2022. године, саопштило је немачко тужилаштво.
У налогу за хапшење он је оптужен да је припадао групи људи која је поставила експлозивне направе на гасоводе „Северни ток 1“ и „Северни ток 2“ у близини острва Борнхолм у септембру 2022. године.
Верује се да је осумњичени био један од координатора операције.
„Волстрит џурнал“ пише да је ухапшени Украјинац пензионисани капетан Оружаних снага Украјине (ВСУ) који је служио у Служби безбедности Украјине (СБУ).
ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАСОВОДИМА
У експлозији која се догодила септембра 2022. онеспособљен је један од два крака „Северног тока 2“. Истог дана, експлозије су уништиле оба крака паралелног извозног гасовода „Северни ток“.
Немачка, Данска и Шведска нису искључиле намерну саботажу. „Норд Стреам 2 АГ“, оператер Северног тока, саопштио је да је уништење гасовода било без преседана и да је немогуће проценити време ремонта. Канцеларија руског државног тужиоца покренула је поступак о акту међународног тероризма. Русија је више пута тражила податке о експлозијама у „Северном току“, али их никада није добила, рекао је Дмитриј Песков, портпарол руског председника.
Гасовод „Северни ток 2”, капацитета 55 милијарди кубика гаса годишње, протеже се од компресорске станице „Славјанска“ у Кингисепском округу Лењинградске области Русије до балтичке обале Немачке. Немачке власти су обуставиле процес сертификације гасовода у фебруару ове године, док су САД увеле санкције против компаније „Норд Стреам 2 АГ“.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - Хеликоптери Ка-32 и Супер пума у акцији гашења пожара у Каменој гори
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (0)