ЗАХАРОВА О ПРОГОНУ ГУЦУЛ: Маја Санду је нови Сакашвили, само гори
МАЈА Санду, председница Молдавије, је нови Михаил Сакашвили, само гори, рекла је представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
Фото: Профимедиа
- Санду је нови Сакашвили (бивши председник Грузије), само гори", написала је она на Телеграму а у вези да прогоном Евгеније Гуцул, лидера аутономне молдавске области - Гагаузије.
Окружни суд у Кишињеву је 5. августа осудио Гуцул на седам година затвора у случају финансирања странке Шор, која је забрањена у Молдавији. Шефица Гагаузије изјавила је да је казна „политичка одмазда по наређењу одозго“ и рекла да ће се борити за своје име и истину.
Она је оптужила председницу Молдавије Мају Санду да користи репресију као средство за борбу против неистомишљеника. Одбрана Гуцулове намерава да се жали на одлуку Апелационом суду у Кишињеву у року од 15 дана.
Народна скупштина Гагаузије не признаје судску пресуду против шефице аутономије Евгеније Гуцул, наводи се у резолуцији објављеној на сајту парламента.
- Категорички одбацујемо и не признајемо пресуду од 5. августа 2025. године против шефа Гагаузије, Евгеније Гуцул, сматрајући да је донета ван законских оквира и правде. Ову пресуду сматрамо политички мотивисаном и антигагаузијском, усмереном на елиминацију легално изабраног шефа аутономије - наводи се у документу.
(Спутњик)
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)