НОВА КАЛЕДОНИЈА ПОСТАЈЕ ДРЖАВА, АЛИ ОСТАЈЕ У САСТАВУ ФРАНЦУСКЕ: Суи генерис за територију у Тихом океану

Иако Нова Каледонија постаје држава, остаје у саставу Француске, постигнутим споразумом заговорника независности и останка под окриљем Париза.

НОВА КАЛЕДОНИЈА ПОСТАЈЕ ДРЖАВА, АЛИ ОСТАЈЕ У САСТАВУ ФРАНЦУСКЕ: Суи генерис за територију у Тихом океану

Foto: Profimedia

Чувени израз "суи генерис", који би у преводу с латинског могао да значи "изузетак", а којим су на Западу покушавали да оправдају одвајање Косова, сада је поново примењен, овога пута у односима Француске и Нове Каледоније. Али, француска прекоморска територија и даље остаје под окриљем париске администрације и неће се отцепити.

Заговорници независности и присталице француске ингеренције склопили су јуче споразум у Буживалу недалеко од Париза о будућности ове територије удаљене 16.700 километара од престонице, која се налази у Тихом Океану, са 270.000 становника, на 18.500 квадратних километара.

Канаци, аутохтони становници овог архипелага одавно заговарају независност, одржана су и четири референдума, али су сваки пут прегласани. Бојктовали су гласање 1987, као и 2021, због тога што је последње изјашавање одржано током мера против ковида, док је 2018. за останак унутар француског система гласало 56,7 одсто испитаника, а 2020. године 53,3. Сада је пронађен компромис.

Нова Каледонија је добила статус државе, због чега ће морати да се мења и француски устав, али ће бити у саставу Француске, у чему се и огледа "суи генерис", јер то до сада није постојало. Овај споразум сматра се историјским, после нереда који су потресали архипелаг.

Да би све било озваничено, о споразуму ће референдумом морати да се изјасне и становници Нове Каледоније. Изјашњавање ће бити организовано на пролеће следеће године. Нови референдуми о независности више се неће одржавати. Иако потпуна независност није остварена, Нова Каледонија ће, постигнутим споразумом, моћи да буде призната као субјект од стране међународне заједнице. Такође, постојаће двоструко држављанство, новокаледонијско и француско.

Истовремено, изборни систем у овој прекоморској територији биће отворен за странце који ту живе у континуитету најмање последњих 15 година. До сада су право гласа имали само они досељени до 1998, из страха Канака да не буду прегласани. Намере француских власти да промене овај закон, довеле су прошле године до серије нереда на оствру.

Такође, постигнут је и економски споразум са престоницом о стратешком плану за одржање привреде. То се пре свега односи на експлоатацију никла, имајући у виду да је 2024. затворен комбинат за прераду ове руде услед чега је 1.300 људи остало без посла.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)

ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)

ВИШЕ од 200 деце у једној школи у Кини има повишен ниво олова у крви након што је у њихову храну додаван отровни пигмент – наводно како би изгледала примамљивије.

12. 07. 2025. у 21:32

Коментари (0)

БИВШИ РУСКИ ПРЕМИЈЕР СЕРГЕЈ СТЕПАШИН: Ово је велика грешка Совјетског Савеза