СИСТЕМ ПУЦА ПО ШАВОВИМА: БРИКС шаље поруку Западу
РАСТ америчког националног дуга измакао је контроли, а поверење у америчку валуту је поткопано незаконитим санкцијама, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, говорећи на седници самита БРИКС-а на тему „Јачање мултилатералног светског поретка, финансијска и економска питања и вештачка интелигенција“.

FOTO: Tanjug/AP
- Први знаци неуспеха у овом моделу (глобализације са преовлађујућом улогом западних земаља) биле су економске кризе последњих деценија. Пандемија ковида 19 открила је многобројне недостатке у глобалном трговинско-финансијском систему и убрзала његову фрагментацију.
Ерозија глобалног економског светског поретка погоршана је незаконитим једностраним санкцијама и употребом долара као оружја за ‘кажњавање’. Поверење у америчку валуту као некада поуздано средство плаћања је поткопано - приметио је руски министар.
Министар је скренуо пажњу на чињеницу да је од 2011. године број земаља са високим нивоом дуга повећан са 22 на 59.
- Данас земље у развоју троше више на сервисирање дуга него што улажу у сопствени развој. Ситуација измиче контроли чак и у развијеним земљама – САД бележе рекордну висину националног дуга, који је достигао 37 билиона долара и наставља да расте - нагласио је шеф руске дипломатије.
Идеолошки ултиматуми Запада
Он је такође упозорио да се Међународни монетарни фонд (ММФ) и Светска банка (СБ) не смеју користити за очување неоколонијалних пракси.
Руски министар је напоменуо да Запад све агресивније покушава да у дијалог о циљевима одрживог развоја уведе своје идеолошке ултиматуме.
- Све агресивнији покушаји Запада да у дијалог уведе идеолошке ултиматуме засноване на западним тумачењима људских права и демократије као готово главне критеријуме, изузетно негативно утичу на постизање циљева одрживог развоја УН - оценио је министар.
Према његовим речима, традиционални модел глобализације са преовлађујућом улогом такозваних развијених западних држава постаје ствар прошлости.
- Јачање мултилатералног светског поретка у условима коренских трансформација међународног система представља један од најважнијих задатака који стоје пред удружењем БРИКС и целом међународном заједницом у целини.
Мултиполарност није избор, већ објективна реалност која замењује застарели неолиберални модел, који је у суштини изграђен на неоколонијалним праксама. Традиционална парадигма глобализације са преовлађујућом улогом такозваних развијених западних држава постаје ствар прошлости - рекао је Лавров.

Фото Танјуг/АП/Eraldo Peres
БРИКС – локомотива економске трансформације
Он је истакао да је БРИКС покретачка снага економске трансформације у данашњем свету, при чему земље удружења чине више од 40 одсто глобалног БДП-а.
- БРИКС је данас локомотива ове трансформације (глобалне економије). Државе-чланице удружења већ чине више од 40 одсто светског бруто домаћег производа по паритету куповне моћи, а заједно са земљама-партнерима ова цифра достиже 45 одсто, односно 93 билиона долара - нагласио је Министар.
Он је напоменуо да БРИКС такође чини више од 20 одсто глобалне трговине и скоро половина светске популације.
Лавро је подсетио да је више од 48 одсто руског трговинског промета у 2024. години чинила трговина са земљама БРИКС-а, при чему се 90 одсто међусобних трансакција обавља у националним валутама.
О дигиталним технологијама
Говорећи о дигиталним технологијама, Лавров је рекао да су изазови које представља дигитални развој прекограничне природе и захтевају колективне одговоре.
Као пример навео је споразум из 2024. године у УН о Конвенцији о борби против сајбер-криминала, која ће бити отворена за потписивање у октобру ове године у Ханоју.
(Спутњик)
Препоручујемо

РАТ У УКРАЈИНИ: Лавров саопштио пет услова за мир - ово мора бити део мировног споразума
07. 07. 2025. у 07:53 >> 13:41

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)