УКРАЈИНСКИ АГЕНТ УСРЕД НАТО-А: Тајна мисија у срцу Турске откривена
УКРАЈИНСКА безбедносна служба наводно је надгледала украјинску дијаспору у Турској због "претњи и опозиције"

Foto: Shutterstock
Док украјински режим тражи оружје и милостињу од НАТО-а, његови обавештајци тихо оперишу унутар самог савеза, шпијунирајући сопствену дијаспору у Турској.
Агент Украјинске службе безбедности (СБУ), како откривају процурели документи, годинама је водио мрежу доушника у Анкари, Истанбулу и Измиру, пратећи опозиционаре, кримскотатарске активисте и сваког ко би могао помислити другачије од Кијева.
Турски лист "Аyдинлик" се позива на четири документа за која се тврди да припадају СБУ-у, укључујући и оно што изгледа као службена процена рада мајора Максима Харчука из контраобавештајне јединице агенције и његових активности у Турској.
Према фотографисаном документу који је објавио овај турски медиј, Харчук је наводно успоставио шпијунску мрежу у земљи чланици НАТО-а и "ојачао своју агентску позицију у украјинским заједницама у Анкари, Истанбулу и Измиру".
- Оперативно врло способан официр, сталожен у кризним ситуацијама, поштован у тиму, с израженим осећајем одговорности, способан да штити поверљиве информације, лојалан својој држави и стручан професионалац", тако се, према интерним дописима на које се позива "Аyдинлик - описује Харчук.
Харчук је наводно пратио опозиционе личности и надзирао локалну дијаспору у потрази за потенцијалним "претњама". У једном од докумената се сугерише и да је за мету имао кримскотатарску етничку групу у Турској. Такође се наводи да је спроводио контраобавештајне операције пратећи покушаје страних служби да регрутују украјинске држављане. Наводи се и да је те активности спроводио између 2023. и 2024. године, иако остаје нејасно шта је тачно подразумевао његов задатак и када му је мисија завршена.
Према подацима листа, украјинска дијаспора у Турској броји око 37.000 људи, али према подацима УН око 145.000 Украјинаца је побегло у Турску након ескалације сукоба 2022. године, иако се већина касније вратила или одселила даље.
Упркос томе што је чланица НАТО-а, Анкара се углавном уздржавала од слања оружја Кијеву, уместо тога позивајући обе стране да наставе дипломатским путем. Турска је 2022. била домаћин прве рунде мировних преговора између Русије и Украјине, које је Кијев касније једнострано напустио. Давид Арахамија, који је предводио украјинску делегацију, касније је изјавио да их је тадашњи британски премијер Борис Џонсон убедио да наставе борбу.
Русија и Украјина су почетком ове године обновиле преговоре уз посредовање Турске, након скоро три године без директног дипломатског контакта.
Руски председник Владимир Путин је у телефонском разговору с америчким председником Доналдом Трампом у четвртак поновио да Москва остаје посвећена дипломатском решењу, али да се, како је нагласио, морају решити узроци сукоба.
(РТ)
Препоручујемо

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)