НАТО АГЕНДА - АМЕРИКА ДА ОПСТАНЕ КАО "ВОЂА СВЕТА": Шта пише у сценарију самита Алијансе који је написао амерички центар РАНД
САМИТ НАТО у Хагу је показао да Америка неће толерисати мултиполаризам у својој Алијанси. Трамп је уз одржавање старе стратегије обуздавања Русије увео и нову, намењену обуздавању савезника из ЕУ који су желели да одлучују мимо Вашингтона.

NATO media
Понашање Европљана на скупу НАТО подсећало је на оријентални церемонијал у коме дворјани на самопонижавајући начин исказују лојалност владару. Тако је Марк Руте, генерални секретар Алијансе морао да "пољуби султанову папучу" називајући Трампа "татицом" који оправдано кажњава ЕУ дечурлију која се заиграла.

NATO media
То је била представа за јавност, а суштинска дешавања на самиту открива извештај "Последице руско-украјинског рата" који је уочи скупа НАТО објавио амерички аналитички центар РАНД, задужен за прављење стратегијских процена које користи Пентагон. У тој публикацији дате су анализе и препоруке институцијама САД за будући "дуготрајни сукоб" са носиоцима идеје мултиполарног света.
Руско-украјински сукоб се у извештају РАНД представља огољено, као стратешка операција опкољавања и изоловања Русије.
- Примарни геостратешки учинак рата био је слабљење односа између Европе и Русије те, у мањој мери, Европе и Кине, док је истовремено пружио прилику за јачање односа између Сједињених Држава и њихових европских савезника. Ако се ове промене покажу као трајне, одложиће се руски и кинески циљ стварања мултиполарног света са смањеним утицајем Запада. Поред крви и богатства које је то одлагање потрошило, ово би била трајнија стратешка цена коју би платио Кремљ - наводи се у извештају.

vikipedija
Наглашено је да су савезници из ЕУ правилно схватили неопходност већих улагања у милитаризацију, али да су погрешно претпоставили да ће моћи да одлучују независно од САД.
- ЕУ је заузела проактивнији став према усмеравању европског истраживања, развоја, производње и набавки у области одбране, укључујући објављивање своје прве стратегије одбрамбене индустрије... Рат је подстакао Европљане да траже већу сарадњу у оквиру постојећих оквира, али није подстакао нове одбрамбене концепте или стварање алтернативне архитектуре за европску одбрану... Штавише, дошло је до значајног помака у дебати о европској аутономији од стварања нове европске алтернативе ка изградњи "европскијег НАТО у Европи"... Европски савет је заобишао дебату о стратешкој аутономији обећавши да ће "јачати" сарадњу са НАТО и подстаћи партнерства са Сједињеним Државама и другим истомишљеницима, уз признање да "шири геополитички трендови позивају ЕУ да преузме већу одговорност за сопствену безбедност" - наводе експерти РАНД.
Њихов закључак гласи: "Рат је подстакао европске савезнике да побољшају своје оперативне способности и флексибилност, али сваки потез ка стратешкој аутономији од стране САД вероватно ће бити ограничен".

Фото Танјуг/АП
Иако на први поглед нема разлике између Трамповог захтева да земље ЕУ повећају износе за финансирање НАТО и позива на европску милитаризацију који упућују немачки канцелар Мерц или председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, геополитиколози указују да је разлика суштинска.
- Администрација ЕУ и Немачка која је од рушења Берлинског зида до данас израсла у европског хегемона и после пада Бајденове администрације покушали су да наставе њену политику, да се поставе као равноправни партнери САД и да наметну Трампу рат са Русијом као приоритет - каже проф. др Љубиша Деспотовић из Института за политичке студије у Београду.
Трампова администрација је на скупу Алијансе у Хагу одговорила ултиматумом да НАТО може да постоји само ако ради у складу са америчком стратегијом и интересима.
- Американци су приказали стратегију обуздавања ЕУ и изнад свега Немачке као европског хегемона који гаји велике и опасне амбиције - каже др Деспотовић. - Трамповим новим глобалистима је пак јасно да атлантистички Запад није успео да победи Русију за три године рата и да је бесмислено даље трошити на њега већ увелико смањену снагу и ресурсе. Њима се жури да обнове "тврду моћ" за неминовни сукоб са Кином, водећом технолошком и трговачком силом света, коју због тога сматрају архинепријатељем. То не значи да су одустали од Русије, већ само да желе да ставе сукоб са њом на лед бар 10 година.

FOTO: Privatna arhiva
Мишљење српског научника потврђују закључци РАНД да је неопходно "ажурирати планове САД и НАТО за одвраћање Русије" и "фокусирати инвестиције у одбрамбену индустријску базу на припрему за вероватне дугорочне потребе".
- Америчка војска снажно настоји да примени увиде из борби у Украјини на Индо-Пацифик, као што су повећана улога и могућности беспилотних летелица. Министарство одбране би вероватно имало користи од много јачих напора да идентификује асиметрична и ефикасна средства за одвраћање руске агресије, искоришћавајући нове технологије и динамику бојног поља и инсистирајући на њиховом укључивању у одбрамбене планове НАТО - сугеришу амерички аналитичари.
Они истичу да је руско-украјински рат, као најразорнији и најскупљи међудржавни сукоб у последњих неколико деценија "има потенцијал да демонстрира и сигнализира промене у начину на који ће се вероватно водити други међудржавни ратови високог интензитета у блиској будућности". РАНД наглашава проблем уочен у Украјини да ниједна ратујућа страна није успела да постигне надмоћ у ваздуху због ефикасне противваздушне одбране супарника.

Фото: Профимедиа
- Ова немогућност успостављања ваздушне надмоћи вероватније ће се поновити у Индо-Пацифику, али је мање извесна у потенцијалном будућем сукобу НАТО и Русије с обзиром на недостатке руске ваздухопловне моћи демонстриране у Украјини. Мора се напоменути, да иако НАТО може очекивати да постигне ваздушну надмоћ у традиционалном смислу држања непријатељских авиона ван свог ваздушног простора и могућности да лети сопственим авионима изнад територије коју држи непријатељ, то више неће бити гаранција заштите од посматрања и напада из ваздуха. Русија ће вероватно остати способна да спроводи неке операције дубоко унутар територије НАТО са великим салвама балистичких и крстарећих ракета, дроновима и малим беспилотним извиђачким летелицама - упозорава се у извештају.
Сукоб у Украјини открио је и да Запад не може да произведе довољно артиљеријско-ракетне "критичне муниције" која се показала као најзначајнија у копненим ратним дејствима.
- Почетком 2024. аналитичари су очекивали да ће Русија моћи да произведе до 4,5 милиона артиљеријских граната годишње. У међувремену, очекивало се да ће западна алијанса која подржава Украјину моћи да произведе 1,3 милиона артиљеријских граната калибра 155 мм, што је далеко мање од онога што би Украјини било потребно да оствари своје и војне циљеве Запада. Ови изазови су постали очигледни у поређењу са руским производним капацитетима, али ће постати још упадљивији у поређењу са кинеским капацитетима - упозоравају истраживачи РАНД.
Због тога сматрају да је "престројавање снага САД и савезника неопходно за припрему будућих дугорочних операција и сукоба великих размера и за очување одрживог одвраћања".
- Противници Америке су приметили изазове са којима се Сједињене Државе суочавају у одржавању подршке Украјини и могу имати нове сумње у способност и спремност САД да воде дуготрајан рат. Ако противници верују да су њихови индустријски и политички системи боље прилагођени дуготрајном сукобу од система Сједињених Држава и да се њихови интереси и даље могу остварити по прихватљивој цени, резултат може бити слабљење одрживог одвраћања САД - закључују експерти РАНД.

Фото: Танјуг/АП
НЕДОВОЉНЕ КОЛИЧИНЕ МУНИЦИЈЕ
ИЗВЕШТАЈ РАНД наглашава да је руско-украјински сукоб показао озбиљну неспособност западне војне индустрије за производњу довољних количина муниције, укључујући најтраженије артиљеријске гранате калибра 155 мм (невођене и вођене), лансере артиљеријско-ракетних система високе мобилности (HIMARS) и противтенковске ракете "џавелин".
- САД и Европа су повећале финансирање за подршку производњи муниције калибра 155 мм, али ниједна није успела довољно брзо да то уради како би одржала Украјину и истовремено имала довољне резерве код куће. Иако би континуирана улагања у погоне и машине за производњу муниције могла помоћи САД и Европи да додатно повећају стопу производње, пуни ефекти модернизације можда се неће остварити још неколико година - констатују истраживачи РАНД.
Препоручујемо

РУТЕ СЕ ПРЕЈЕО "МАГИЧНИХ ПЕЧУРКИ" Медведев поручио шефу НАТО - Нека се спреми за Сибир
06. 07. 2025. у 15:11

РУСКИ ГЕНЕРАЛ: Од "орешника" нема спаса, ни Зеленском ни НАТО генералима
06. 07. 2025. у 07:00

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"
ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.
05. 07. 2025. у 11:33
Коментари (0)