АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Руси стигли надомак Сумија са 50.000 војника – зашто је украјинска одбрана потпуно затајила? (ВИДЕО)
ПРЕМА писању угледног америчког гласила Волстрит Журнал, руске трупе распоредиле су до 50.000 војника у Сумској области, надмашујући бројчано украјинске чак три пута.

Russian Defense Ministry Press Service via AP
Руске снаге тренутно се налазе на око 19 километара од регионалне престонице – града Суми, у области која се граничи са Русијом у дужини од чак 560 километара.
ОФАНЗИВА ИЗ ПРАВЦА КУРСКА
Ова офанзива је уследила након што су руске трупе готово у потпуности избациле украјинске снаге из руског региона Курск, који су Украјинци накратко окупирали прошлог августа.
Резултат авантуре Кијева на Русију је да се сада руска војска фокусирала на продор у украјинску територију – конкретно у област Суми.
Сведоци са терена за америчке медије наводе да је више украјинских села буквално сравњено са земљом, а командант украјинских снага, Олександр Сирски, жали се:
„Њихова главна стратегија је да нас исцрпе бројевима.“
УКРАЈИНЦИ ПОКУШАВАЈУ ДА ЗАУСТАВЕ ТАЛАС
И поред бројчане инфериорности, украјинске снаге успеле су да привремено зауставе продор и чак поврате део изгубљеног територијалног простора, тврде амерички медији. Посебну улогу у томе имале су јединице војно-обавештајне службе ГУР, које су увеле специјалне командосе у борбу.
Извесни командант јединице „Тимур“, која већ неколико недеља оперише у Сумској области, каже да сада планирају сопствене нападе и контраофанзиве:
„Тражимо начин да покренемо наше нападе и одбацимо непријатеља.“
КЛАСИЧАН РУСКИ СЦЕНАРИО
Ситуација у Суми подсећа на обрасце са целокупног фронта дугачког преко 1.200 километара – руске трупе сондирају одбрану, проналазе слабости и потом улазе у територију. Тада Кијев шаље елитне јединице да покушају да их истисну, те на крају губе људе и територију.
У анализу за вашингтонски медиј укључује се и ниже рангирани командант позивног знака „Капа“, који је наводно подређен Тимуру:
„Бројност им је озбиљан проблем, али није пресудан. Сваког дана губе од 300 до 400 војника, али имају ресурсе да надокнаде те губитке. Константно им стижу појачања.“
ГОРКА ЛЕКЦИЈА: ОДБРАНА КИЈЕВА НИЈЕ БИЛА СПРЕМНА
Иако су украјинске снаге имале месецима времена да се припреме за руски напад, терен око Сума није имао ни модернизоване ровове ни заштиту од дронова.
Војска је, по повратку из Курска, затекла само застареле линије без заклона.
Украјински војници сада су принуђени да ручно копају нове ровове – често под директном ватром.
Још један командант, позивног имена “Кирило“, који је претходно ратовао у Курску, укључује се у америчку анализу и истиче:
"Изгледа као да су се припремали за тенковску битку, а не за фронт на коме нас свакодневно нападају десетине дронова. Сваки дан без припремљене позиције може значити да се неко неће вратити.“

Фото Танјуг/АП
УКРАЈИНСКИ МИНИСТАР: СВЕ РАДИМО ДА УЧВРСТИМО ЛИНИЈЕ
Министар одбране Украјине Рустем Умеров изјавио је прошле недеље да се фортификације интензивно унапређују на рањивим тачкама:
„Фортификације нису само бетон и ровови. То је адаптивни инжењерски систем који узима у обзир тактику непријатеља и има само један циљ – да заштити наше ратнике.“
РУСИЈА НАПРЕДУЈЕ СПОРО, АЛИ НАПРЕДУЈЕ
Према писању истог Вашингтон Поста, руска кампања у Украјини напредује много спорије него што се очекивало, нарочито у поређењу са израелским ваздушним ударима на Иран, који су спроведени у изузетно кратком року. Међутим, и поред споре динамике, амерички аналитичари признају – Русија ће освојити још хиљаде квадратних километара територије.
Амерички новинари тврде да је главни разлог за „муке руске офанзиве“ слабост оружаних снага: недостатак ресурса, лоша логистика, слабија обавештајна подршка и корупција. Ипак, чак и уз те критике, признају се и резултати – руске снаге су и даље у стању да остварују територијалне добитке.
ДИСКУТАБИЛНА ПОРЕЂЕЊА
Занимљиво је да се у тексту не наводе конкретни извори за такве оцене, нити се помиње чињеница да се руске трупе не боре само против Украјинаца, већ против читаве војне машинерије колективног Запада, који већ више од три године непрекидно шаље оружје, обуку и обавештајне податке.
Поређење израелских удара на Иран са дуготрајним сукобом у Украјини оцењује се као потпуно непримерено. Док је израелска операција трајала свега 12 дана, рат у Украјини траје већ више од три године. Иако Запад користи израелски пример као идеал ефикасне војне акције, реалност је сложенија – да није било директног америчког уплитања, исход на Блиском истоку можда би био потпуно другачији.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца

ДРАМА НА НЕБУ: Земља која се граничи са Србијом дигла борбене авионе због руских дронова
У РУМУНИЈИ је била проглашена ваздушна узбуна у округу Тулча због масовног напада руских дронова на Украјину, саопштило је данас румунско Министарство одбране.
02. 07. 2025. у 11:13

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

РЕАГОВАЛА И ПОЛИЦИЈА: Ухватила рођеног оца са љубавницом - направила ХАОС на улици (ВИДЕО)
БРОЈНИ житељи колумбијског града Санта Марте сведочили су недавно драматичним сценама након што је једна 19-годишња девојка пресрела аутомобил у којем се њен отац налазио у друштву љубавнице.
02. 07. 2025. у 20:26
Коментари (0)