КО ЈЕ ОБОРИО ЈОШ ЈЕДАН Ф-16: Амерички ловац срушио се у бици током одбране Украјине (ВИДЕО)
ЛОВАЦ Ф-16 украјинског ратног ваздухопловства изгубљен је 16. маја 2025. године, током мисије одбијања руског ваздушног напада, што је трећи потврђени губитак таквог авиона откако је Украјина почела да користи авионе америчке производње у августу 2024. године.

Фото MoD Ukrajine
Стање пилота се наводи као задовољавајуће, без непосредне претње по живот или здравље. Формирана је комисија за истрагу околности губитка, иако украјинске власти нису објавиле даље детаље.
Инцидент наглашава интензивне оперативне захтеве који се стављају пред малу, али кључну флоту украјинских Ф-16 авиона док се суочавају са неумољивом баражом руских дронова и ракета.
У саопштењу украјинског ваздухопловства детаљно је наведено да је Ф-16 био ангажован у мисији сузбијања непријатељског ваздушног напада, током које је пилот неутралисао три ваздушне мете и радио на четвртој користећи топ авиона.
Ово указује на ангажман високог интензитета, могуће на блиској удаљености, што је неуобичајено за модерну ваздушну борбу где ракете обично доминирају. Употреба топа може указивати на то да је пилот исцрпео другу муницију или да је деловао у сценарију где је прецизна ватра била неопходна.
Руски новински портал Топ Вар, позивајући се на неименоване изворе, тврдио је да је украјински авион покушавао да одбије напад у којем су учествовали дронови Герањ, руска ознака за дронове Шахед иранске производње који се интензивно користе у нападима на велике удаљености. Топ Вар је такође поменуо непроверене спекулације да је Ф-16 можда оборен пријатељском ватром украјинске земаљске противваздушне одбране, која је истовремено ангажовала рој дронова.
Медији су нагласили да ове тврдње остају непотврђене, док се чека званична изјава руског Министарства одбране. Украјински званичници нису одговорили на ове наводе, али се фокусирају на текућу истрагу.
УКРАЈИНСКИ Ф-16
Ф-16, једномоторни вишенаменски ловац који је првобитно дизајнирао Џенерал Дајнамикс (сада Локид Мартин), камен је темељац напора Украјине да модернизује своје ваздухопловство и супротстави се руским ваздушним претњама. Верује се да су авиони испоручени Украјини, првенствено из Данске, Холандије, Норвешке и Белгије, варијанте Блок 50/52 или ранији модели надограђени на сличне стандарде.
Ови авиони имају радар AN/APG-68, способан да детектује и прати више циљева на удаљености већој од 100 миља, и опремљени су напредним електронским противмерама попут подводног система за ометање AN/ALQ-131 како би избегли непријатељски радар и ракете. Наоружање F-16 укључује ракете AIM-120 AMRAAM за дејства ван визуелног домета, ракете AIM-9 Sidewinder за блиске борбе и ракете AGM-88 HARM за сузбијање непријатељске противваздушне одбране.
Топ M61 Vulcan калибра 20 mm, који је пилот наводно користио у инциденту 16. маја, може да испали до 6.000 метака у минути, што га чини ефикасним против споро покретних мета попут дронова или у ситуацијама где је муниција ограничена.
У поређењу са украјинским застарелим совјетским МиГ-29 и Су-27, F-16 нуди супериорну авионику, агилност и интероперабилност са НАТО системима, али није најновија варијанта Block 70/72, која се може похвалити побољшаним радарским и стелт могућностима.
ИЗАЗОВИ ЗА Ф-16
Интеграција Ф-16 у украјинске ваздушне операције представља значајан помак у односу на ослањање на авионе совјетске дизајна, којима недостају напредни сензори и оружје потребно за сузбијање модерних претњи попут руских система противваздушне одбране С-400 или клизних бомби дугог домета.
Свестраност Ф-16 му омогућава да изводи противваздушну одбрану, копнене нападе и сузбија непријатељску противваздушну одбрану [SEAD], улоге кључне за украјинску стратегију ометања руских ракетних и дронова, уз истовремено пружање подршке копненим снагама.
Међутим, авиони се суочавају са изазовним оперативним окружењем, где Русија распоређује комбинацију напредних ракета земља-ваздух, система за електронско ратовање и јефтиних дронова попут Герањ-2, варијанте Шахеда-136 са дометом од преко 2400 километара и бојевом главом од 45 килограма.
Ови дронови, често лансирани у ројевима, дизајнирани су да преплаве противваздушну одбрану, приморавајући украјинске снаге да троше вредне ресурсе да их пресретну. Способност Ф-16 да нападне такве циљеве прецизним ракетама или топовима је тактичка предност, али ограничен број авиона – процењен на 16 до 18 почетком 2025. године – значи да се сваки губитак снажно осећа.
ГУБИЦИ Ф-16
Овај најновији инцидент долази након два претходна потврђена губитка Ф-16, која оба указују на ризике деловања у спорном ваздушном простору Украјине. 26. августа 2024. године, пилот Ф-16****
Авион који је оборио потпуковник Олексиј Мес, позивног знака „Мунфиш“, срушио се док је одбијао масовну руску ракетну и дроновску ватру.
Украјинске власти су известиле да је Меш успешно уништио три крстареће ракете и један дрон пре пада, у којем је погинуо. Појавиле су се спекулације о пријатељској ватри из система противваздушне одбране Патриот, а извори које је навео Волстрит журнал сугеришу да је одсуство тактичке мреже података Линк 16 на неким украјинским Патриотима можда допринело инциденту.
Међутим, нису објављени званични налази. Други губитак догодио се 12. априла 2025. године, када је капетан Павло Иванов, бивши пилот Су-25 који је прешао на Ф-16, погинуо током борбене мисије у источној Украјини. Руски извори тврде да је авион оборен системом С-400 или ракетом Р-37, али украјински званичници су искључили пријатељску ватру без навођења узрока.
Тврдња руског Министарства одбране остаје непроверена. Оба инцидента су укључивала мисије против ваздушних претњи, што наглашава примарну улогу Ф-16 у пресретању ракета и дронова, а не у директном сукобу са руским борбеним авионима.
Инцидент од 16. маја покреће питања о тактичким изазовима коришћења Ф-16 у тако сложеном бојном простору. Пилотова употреба топа сугерише или недостатак ракета или намерни избор да се нападају циљеви на малој удаљености, вероватно да би се сачувала муниција за претње већег значаја.
Нападање дронова попут Герањ-2 топовском ватром је изводљиво с обзиром на њихову малу брзину - око 190 км/х - али излаже авион ризицима, укључујући крхотине уништених циљева или погрешну идентификацију од стране пријатељске противваздушне одбране. Подвесни модул AN/ALQ-131 и НАТО стандардни системи IFF [Идентификација пријатеља или непријатеља] су дизајнирани да ублаже такве ризике, али координација са украјинском мешавином совјетских и западних система противваздушне одбране остаје изазов.
У децембру 2022. године, украјински МиГ-29 се срушио након судара са остацима дрона Герањ који је пратио, инцидент који илуструје опасности блиских сукоба.
Могућност пријатељске ватре, како спекулише Топ Вар, не може се одбацити, с обзиром на претходне случајеве када су украјински авиони погрешно циљани од стране сопствене одбране. Инцидент у јануару 2023. године довео је до тога да је украјински МиГ-29 оборио систем 9К33 Оса, што истиче сталне проблеме са компатибилношћу са ИФФ.
Историјски гледано, Ф-16 се доказао у сукобима од Балкана до Блиског истока, где су му његова агилност и напредни системи омогућили да доминира у мисијама ваздух-ваздух и ваздух-земља. У НАТО операцијама, као што је кампања на Косову 1999. године, Ф-16 су изводили мисије југоисточне одбране против српске противваздушне одбране, користећи АГМ-88 ХАРМ за неутрализацију радарских локација.
Украјински Ф-16 вероватно користе сличне тактике против руских система С-300 и С-400, иако густина руске мреже противваздушне одбране ограничава њихову ефикасност. У поређењу са руским Су-35 или МиГ-31, који носе ракете дугог домета Р-77 и Р-37, Ф-16 је у неповољном положају у директној борби ваздух-ваздух, посебно без обавештајне подршке у реалном времену.

Фото: Профимедиа/Shutterstock/Илустрација
Америчка суспензија у испоруци података о циљању и подршци електронском ратовању за украјинске Ф-16, о чему је известио Топ Вар 9. марта 2025. године, може додатно закомпликовати операције, иако украјински званичници нису потврдили ове тврдње. Фото Rosoboronexport www.roe.ru
Европски савезници, посебно Данска и Холандија, настављају да обезбеђују резервне делове и обуку, али одржавање мале флоте у ратној зони остаје логистичка препрека.
Растућа распрострањеност дронова попут Герањ-2 одражава шири помак у ваздушном ратовању, где јефтини, потрошни системи представљају изазов за скупе платформе попут Ф-16. Руска стратегија засићења украјинске одбране ројевима дронова приморава пилоте да доносе одлуке у делићу секунде, балансирајући потребу за неутрализацијом претњи са ризиком од откривања својих летелица.
Герањ-2, базиран на Шахеду-136, је дрон са делта крилима једноставног дизајна, али значајног утицаја, способан да се мота сатима пре него што удари. Његов мали радарски пресек и способност летења на малим висинама чине га тешком метом, чак и за напредне радаре попут AN/APG-68.
Украјински Ф-16, опремљени ракетама AIM-120, могу да се ангажују са овим дронима на домету, али сам обим напада – Русија је лансирала 194 Шахеда и мамаца дрона само 6. и 7. марта 2025. године – оптерећује ресурсе. Улога Ф-16 у сузбијању таквих претњи је кључна, али такође излаже авионе ризицима које би старији авиони из совјетског доба могли да избегну да су остали ван зона високе опасности.
Губитак овог Ф-16, иако није катастрофалан, истиче деликатну равнотежу коју Украјина мора да постигне распоређивањем својих ограничених ваздушних средстава. Авиони су се показали ефикасним, а украјински пилоти тврде да је преко 80 одсто њихових ракета погодило циљеве, укључујући дронове и крстареће ракете. Па ипак, сваки излет носи значајан ризик, не само од руске одбране већ и од изазова интеграције западне технологије у мозаик украјинских ваздухопловних и ПВО снага.
Истрага инцидента од 16. маја може расветлити да ли је технички квар, пријатељска ватра или непријатељска акција била одговорна, али већ открива неумољиву природу украјинског ваздушног рата.
Напредни системи Ф-16 дају Украјини предност, али нису чаробни штап против бројчано надмоћнијег противника са дубоким арсеналом дронова и ракета. Док Украјина чека додатне испоруке Ф-16 – очекује се да ће до краја 2025. године достићи 20 – фокус ће бити на усавршавању тактике и координације како би се максимизирао њихов утицај.
Из шире перспективе, овај инцидент служи као студија случаја еволуирајуће природе ваздушне борбе, где се традиционални борбени авиони морају прилагодити неконвенционалним претњама. Ф-16, дизајниран за еру ваздушних борби и прецизних удара, сада се суочава са бојним пољем којим доминирају дронови и електронско ратовање.
Искуство Украјине нуди лекције за ваздухопловне снаге широм света, посебно оне које прелазе на мешовите флоте западних и наслеђених система. Ослањање на мали број напредних млазњака такође покреће питања о одрживости у дуготрајним сукобима, где исцрпљивање и логистика могу надмашити технолошке предности.
Како се истрага одвија, једно питање остаје: могу ли украјински Ф-16 наставити да мењају равнотежу у ваздуху, или ће све већа софистицираност руских дронова и одбрамбених система захтевати нови приступ ваздушној надмоћи?
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

ДИРЕКТНО СА ГРОБЉА: Американци шаљу Ф-16 Кијеву, биће очерупани за делове (ВИДЕО/ФОТО)
01. 05. 2025. у 22:50

НОВИНАРКА РТЦГ ПОКУШАЛА ДА ИСПРОВОЦИРА ВУЧИЋА: Председник Србије јој очитао буквицу - "Наравно да одоше"
ЦРНОГОРСКА новинарка из Радио телевизије Црне Горе (РТЦГ) покушала је да испровоцира председника Србије Александра Вучића питањем о изручењу Светозара Маровића.
16. 05. 2025. у 16:08

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
16. 05. 2025. у 13:39
Коментари (0)