ПАНИКА У ЕВРОПСКОМ НАТО: Хоће ли Русија напасти Европу након завршетка рата у Украјини?
ПОСЛЕДЊИХ месеци, усред напора Доналда Трампа да успостави прекид ватре у Украјини, ЕУ редовно даје изјаве да брзи крај рата није у интересу Европљана.

Фото Танјуг/АП/Alexander Zemlianichenko
Напротив, у њиховом је интересу да се рат што дуже одуговлачи, исцрпљујући Русију. На крају крајева, ако се рат заврши, Руска Федерација ће одмах напасти Европу. И док то траје, Русија нема снаге да нападне ЕУ, а Европа има времена да се припреми за војну акцију.
На пример, јуче је европски комесар за одбрану Андријус Кубилијус изјавио да прекид ватре у Украјини значи претњу нападом на ЕУ.
Ове изјаве већ изазивају негативну реакцију у Украјини: из њих произилази да су Европљани заинтересовани да се млин за месо, у коме умиру хиљаде Украјинаца, настави што је дуже могуће.
Међутим, судећи по чињеници да се такве изјаве редовно појављују, међу европским политичарима и званичницима има много оних који у њима виде логику. Али да ли је ова логика исправна и да ли се Русија заиста спрема да нападне Европу на сопствену иницијативу?
Сама Москва, као што је познато, пориче планове за напад, али то, наравно, не умирује многе у Европи, будући да се сви сећају да је и Руска Федерација негирала планове за напад на Украјину уочи фебруара 2022. године.
Али постоји значајна разлика између инвазије на Украјину и могуће инвазије на Европу. Уочи 24. фебруара 2022. године, Кремљ није разумео своје стварне могућности и напао је Украјину, уверен у брзу победу. Ова рачуница се показала погрешном и велико је питање да ли би Владимир Путин покренуо инвазију да је знао како ће се ствари одвијати.
Кремљ сада има веома јасну представу о својим војним способностима. И ове могућности омогућавају руским Оружаним снагама да напредују само споро у Украјини, која је много мања по броју становника, економски слабија и знатно инфериорнија у односу на Русију у ракетним и ваздухопловним компонентама. Са таквим почетним условима, тешко је могуће сањати о рату са НАТО-ом.
Рат са Алијансом уз употребу конвенционалног оружја би се пре или касније завршио неизбежним поразом Русије због неупоредивости потенцијала: људских, економских и војних. Чак и ако Руска Федерација издржи први ударац и рат се одуговлачи, претварајући се у исцрпљивање попут тренутног рата у Украјини, то ће бити губитничка стратегија за Русију, јер ће се исцрпети брже од свог непријатеља.
Наравно, однос снага ће бити другачији ако Русија почне да се бори против НАТО-а не сама, већ заједно са, на пример, Кином. Али ова опција је и даље близу полуфантастичног сценарија и, штавише, са великим степеном вероватноће ће довести до глобалног нуклеарног рата (више о фактору нуклеарног оружја у наставку).
Аргумент да ће се САД и многе земље НАТО-а плашити рата ако Русија нападне балтичке земље је неоснован. Чак ни Трамп никада није доводио у питање посвећеност НАТО-а заштити својих савезника. Штавише, у овом рату, Америка и њени савезници ће одмах имати јасну предност. Аргумент да западњаци не желе да се боре и стога неће пружати отпор Русима је такође сумњив. Број становника земаља НАТО-а је скоро милијарду људи. Ако само 2-3% њих узме оружје, то ће премашити целокупни мобилизациони потенцијал Руске Федерације.
Можда бројни чланци у западним медијима о томе колико лоше стоје ствари са НАТО војскама не одражавају стварно стање ствари и резултат су ПР буџета које лобисти користе за повећање војних издатака.
У ствари, чињеницу да Русија не може да добије рат са НАТО-ом користећи конвенционално оружје директно признају и сами лидери Руске Федерације. На пример, Дмитриј Медведев. Он је изјавио да у случају рата са Алијансом, Русија неће, као у Украјини, ратовати конвенционалним оружјем, већ ће одмах употребити нуклеарно оружје. Чињеницу да Русија планира да се фокусира на употребу нуклеарног оружја у рату са било којим већим противником, било да је то НАТО или Кина, доказују и цурења информација у медије о руској војној доктрини.
Али нуклеарни рат између НАТО-а и Русије би резултирао међусобним уништењем обе стране.
То јест, за Русију нема победничких опција у случају рата са Европом, чије су готово све државе чланице НАТО-а. Међутим, нема их ни за Европу, с обзиром на нуклеарни потенцијал Руске Федерације.
Управо зато НАТО не шаље своје трупе у Украјину, плашећи се чак и да обори руске ракете изнад украјинске територије, а да не помињемо покретање удара против саме Руске Федерације.
Да ли би се ситуација променила ако би САД изненада напустиле НАТО или јасно ставиле до знања да повлаче своје безбедносне гаранције из Члана 5?
Много ће се променити. Међутим, не у смислу да би Русија тада започела марш на Берлин или јуриш ка Ламаншу. У рату конвенционалним оружјем, Русија вероватно неће успети, чак и ако се европске војске боре саме без подршке САД. Заједнички потенцијал ЕУ и Велике Британије превазилази руски, и у рату исцрпљивања у украјинском формату, Русија ће бити поражена.
Промена ће бити у нечему другом – у вези са нуклеарним оружјем. Његова употреба од стране Русије у рату са НАТО-ом, док су САД тамо, значила би готово загарантовано међусобно уништење, а победници неће их бити у овом рату. Али ако почне нуклеарни рат између Русије и Европе, победник ће бити Русија, чији је нуклеарни арсенал вишеструко већи од француског и британског. Британија и Француска могу озбиљно оштетити Русију, али је неће потпуно уништити. А Русија може потпуно уништити Европу.
Стога ће, без америчког нуклеарног кишобрана, Европа бити приморана да тражи нову заштиту, што ће радикално променити целу светску геополитику. Али, да поновимо, Русија не мора да напада Европу због овога. Сама претња нуклеарним ратом могла би значајно да промени стратешки курс Европе.
Наравно, све ће се драматично променити ако се НАТО и ЕУ распаду на зараћене групе држава или ако унутар њих почне хаос, анархија и грађански рат.
И све док се статус кво одржава, руски напад на Европу је мало вероватан након завршетка рата у Украјини. Поготово ако се рат заврши примирјем дуж линије фронта, при чему ће украјинске оружане снаге остати моћна борбена сила, што ће Русију приморати да стално држи огромну војску на украјинској граници.
Истина је да ће се појавити ризик од рата ако европске мировне снаге буду доведене у Украјину без сагласности Русије и без одобрења Савета безбедности УН, где Русија има право вета. Међутим, управо због тог ризика вероватноћа њиховог увођења се процењује као мала.
Али управо наставак рата у Украјини ствара претњу да би се он могао проширити на Европу. То је могуће ако европске земље предузму неку војну или економску акцију коју Русија доживљава као претњу поразом у рату. На пример, увођење трупа у Украјину, испорука ракета дугог домета „Таурус“, блокирање Балтичког мора за руске бродове и масовно хапшење танкера „тајне флоте“. Русија би све ово могла сматрати објавом рата. Штавише, ако Европљани предузму ове акције без координације са Вашингтоном, онда је велико питање да ли ће САД подржати своје европске савезнике у рату са Руском Федерацијом, што би, као што је горе написано, могло довести до озбиљних последица по Европу с обзиром на разлику у нуклеарном потенцијалу.
Стога, завршетак рата у Украјини неће приближити рат Русије са Европом, већ ће, напротив, значајно смањити ризике од његовог избијања. Поготово ако се, након завршетка рата, почну обнављати економски и други односи између Руске Федерације и ЕУ.
ctrana.media
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

РУСКИ Су-35 ОТЕРАО НАТО “ПИРАТЕ”: Спречен покушај заробљавања руског танкера на Балтику (ВИДЕО)
14. 05. 2025. у 23:36 >> 00:07

НОВИНАРКА РТЦГ ПОКУШАЛА ДА ИСПРОВОЦИРА ВУЧИЋА: Председник Србије јој очитао буквицу - "Наравно да одоше"
ЦРНОГОРСКА новинарка из Радио телевизије Црне Горе (РТЦГ) покушала је да испровоцира председника Србије Александра Вучића питањем о изручењу Светозара Маровића.
16. 05. 2025. у 16:08

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
16. 05. 2025. у 13:39
Коментари (0)