ИЗРАЕЛСКО-АМЕРИЧКА ПВО ПАЛА НА ИСПИТУ: Ракета Хута пробила “непробојну” одбрану THAAD и „Стрела“ (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

14. 05. 2025. у 18:11

УЈУТРО 4. маја 2025. године, балистичка ракета дугог домета коју су лансирали јеменски побуњеници Хути, које подржава Иран, погодила је близу израелског међународног аеродрома Бен Гурион, избегавајући пресретање два најнапреднија система противракетне одбране на свету: америчког система за одбрану на великим висинама [THAAD] и израелског система „Стрела-2/3“ (Arrow).

ИЗРАЕЛСКО-АМЕРИЧКА ПВО ПАЛА НА ИСПИТУ: Ракета Хута пробила “непробојну” одбрану THAAD и „Стрела“ (ВИДЕО)

Foto: Porifmedia


Ракета, која је изазвала мању штету на путу и ​​возилу и повредила осам људи, покренула је сирене за ваздушну опасност широм централног Израела, накратко заустављајући операције на најпрометнијем аеродрому у земљи. Израелске одбрамбене снаге [IDF] потврдиле су више неуспешних покушаја пресретања пројектила, наводећи могући технички квар. Истовремено, израелски медији су известили да оба система нису успела ефикасно да нападају мету.

Овај ретки инцидент поставља питања о могућностима ових најсавременијих одбрамбених система и еволуирајућој претњи коју представља технологија противракетних ракета Хутија.

Систем THAAD, који је развила компанија Lockheed Martin, дизајниран је за пресретање балистичких ракета кратког, средњег и средњег домета током њихове терминалне фазе, било унутар или ван Земљине атмосфере.

Распоређен у Израелу од октобра 2024. године ради сузбијања растућих регионалних претњи, THAAD функционише користећи кинетички приступ „погоди да убијеш“, уништавајући долазеће бојеве главе директним сударањем брзинама које прелазе 8 Маха. Типична THAAD батерија укључује шест лансера монтираних на камионе, од којих сваки садржи осам пресретача, јединицу за управљање ватром и софистицирани радар AN/TPY-2, X-опсегa, систем способан да детектује претње на удаљености до 2.000 километара.
Радар, који производи Raytheon, разликује бојеве главе од мамаца, пружајући прецизне податке о праћењу за вођење пресретача. Мобилност THAAD-а омогућава брзо распоређивање, а његова интеграција са другим системима, као што су Aegis америчке морнарице или вишеслојна одбрана Израела, повећава његову ефикасност.

Од своје прве борбене употребе 2022. године од стране Уједињених Арапских Емирата против ракете Хута, THAAD је показао успех, укључујући пресретање најмање седам пројектила Хута усмерених на Израел од свог распоређивања тамо.

Израелски системи „Стрела-2“ и „Стрела-3“, које је развила компанија „Израел Аероспејс Индустрис“ уз америчко финансирање, чине окосницу одбране земље од балистичких претњи дугог домета. „Стрела-2“, која је у функцији од 2000. године, циља ракете кратког и средњег домета у горњим слојевима атмосфере, приближно 50 километара изнад Земље, користећи високоексплозивну бојеву главу за неутрализацију претњи.

Може да детектује ракете са удаљености од 500 километара и дизајнирана је да се супротстави ракетама „Скад“ из совјетског доба, које је Ирак користио против Израела током Заливског рата 1991. године. „Стрела-3“, представљена 2017. године, је егзоатмосферски пресретач способан да уништи ракете ван Земљине атмосфере на висинама до 150 километара. Као и THAAD, користи механизам „погоди да убијеш“, што га чини ефикасним против напредних бојевих глава, укључујући оне са мамацима или подмуницијом.

Оба система се ослањају на радар „Зелени бор“ (Green Pine), систем Л-опсега који пружа рано упозоравање и циљање, и интегрисани су у израелску вишеслојну одбрамбену мрежу, која укључује „Давидову праћку“ за претње средњег домета и „Гвоздену куполу“ за ракете кратког домета. Системи „Стрела“ имају доказан успех, са успешним пресретањима ракета Хутија чак и 2023. и 2024. године.

Способност ракете Хутија да пробије ову одбрану означава значајан тренутак у текућем сукобу између Израела и група повезаних са Ираном. Хути, формално познати као Ансар Алах, контролишу велики део северног Јемена и ескалирали су нападе на Израел од октобра 2023. године, позивајући се на солидарност са Палестинцима усред рата у Гази.
Уз подршку Ирана, који снабдева оружјем, технологијом и стручношћу, група је развила импозантан арсенал, укључујући модификоване ракете Скад и домаће системе домета већег од 1.000 километара.

Фото принтскрин YouTube/VOA

Њихови недавни напади, укључујући и напад 4. маја, усмерили су пажњу на критичну израелску инфраструктуру, као што је аеродром Бен Гурион, што је изазвало широку забринутост. Војни портпарол Хута, Јахја Сари, преузео је одговорност за напад, упозоравајући авио-компаније да аеродром више није безбедан за путовање.

Способност групе да одржи такве операције упркос интензивним америчким и израелским ваздушним нападима у Јемену подвлачи отпорност њиховог ракетног програма.

Израелски одбрамбени извори, које је цитирао Ynet, известили су да ни системи THAAD ни Arrow нису успели да пресретну ракету, а Израелска војска је промашај приписала техничком квару. Према писању The Times of Israel, ракета је пала унутар периметра аеродрома, изазвала шест лакших повреда и довела до привремене обуставе летова.
Израелска војска је нагласила да је од почетка сукоба пресрела десетине ракета Хута, са стопом успеха изнад 95%. Међутим, овај инцидент се истиче као редак случај пробијања снажне израелске ваздушне одбране.

Нетанјаху је сазвао састанак о безбедности како би разговарао о потенцијалним одговорима, укључујући могуће нападе на циљеве Хута у Јемену, док су израелски званичници, укључујући бившег члана ратног кабинета Бенија Ганца, указали на Иран као главног оркестратора напада.

Неуспех у пресретању ракете изазвао је спекулације о разлозима који стоје иза перформанси система. Једна од могућности је технички проблем, као што је грешка у радару или софтверска грешка у THAAD-у или Arrow-у.

Помињање квара од стране IDF-а сугерише да истражитељи испитују да ли је нека компонента, као што је радар AN/TPY-2 или Green Pine, пропустила да прецизно прати ракету. Још један потенцијални фактор је оперативна погрешна процена, као што је кашњење у детекцији лансирања ракете или погрешна процена њене путање.
Хути су раније користили ракете са сложеним путањама лета, укључујући Palestine-2, која има технологију прескакања и клизања која омогућава корекције у лету и маневре избегавања.

Иако су израелски званичници негирали да је ракета нова или хиперсонична варијанта, како тврде медији повезани са Хутима, остаје могућност да је Иран увео суптилне надоградње како би побољшао способност ракете да избегне откривање.

Улога Ирана као главног подржаваоца Хута додаје још један слој сложености. Техеран је групу снабдео напредним компонентама ракета и стручношћу, омогућавајући нападе на циљеве удаљене чак 1.700 километара од Јемена.

Арсенал Хута укључује ракете попут Гадр-Ф, иранског дизајна са наводним дометом од 1.950 километара, за које стручњаци сугеришу да би могле да досегну цео Израел. Од почетка рата у Украјини 2022. године, Иран и Москва су продубили своју војну сарадњу, постављајући питања о томе да ли су руска технологија или знање могли допринети побољшањима ракета Хута.

Фото: Принтсцреен

Иако нема доказа који потврђују такав трансфер, растућа сарадња између две земље сугерише да је то могућност коју вреди истражити. Аналитичари напомињу да ирански ракетни програм, који укључује хиперсоничне дизајне попут Фатах-1, брзо напредује, потенцијално надмашујући одбрамбене способности система попут THAAD-а и Arrow-а.

Инцидент такође истиче динамичну природу изазова противракетне одбране. Током Заливског рата 1991. године, амерички систем Patriot се мучио да пресретне ирачке ракете Scud, што је довело до значајних надоградњи које су га трансформисале у камен темељац модерне противваздушне одбране.

Слично томе, THAAD и Arrow су еволуирали кроз ригорозно тестирање и борбено искуство, при чему је THAAD постигао своје прво оперативно пресретање 2022. године, а Arrow системи су се супротставили бројним претњама од свог распоређивања.

Квар 4. маја вероватно ће подстаћи детаљну анализу остатака ракете од стране америчких и израелских инжењера, који ће настојати да идентификују сва технолошка достигнућа или рањивости у својој одбрани. Такве истраге су историјски довеле до побољшања, као што се види код побољшања Patriot-а након 1991. и надоградњи Aegis система након раних изазова.

Фото: Министарство одбране Руске Федерације/Јутјуб/Florin Mocanu

У поређењу, системи противракетне одбране других земаља нуде контекст за разумевање инцидента. Руски С-400, често навођен као ривал THAAD-у, суочио се са критикама због недоследних перформанси у Украјини, где се борио против нисколетећих крстарећих ракета и дронова.

Кинески HQ-9, још један напредни систем, остаје углавном неиспитан у борби, што чини његову ефикасност неизвесном. Насупрот томе, THAAD и Arrow су показали високе стопе успеха у контролисаним тестовима и сценаријима из стварног света, при чему је THAAD пресрео шест ракета Хута у Израелу пре овог догађаја.

САД су распоредиле THAAD у нестабилним регионима попут Јужне Кореје, Гуама и Јапана, где служи као средство одвраћања од севернокорејских и кинеских ракетних претњи. Израелски системи Arrow, у међувремену, прилагођени су јединственим претњама које представљају Иран и његови посредници, што их чини кључном компонентом безбедносне архитектуре земље.

Шири контекст сукоба Хута наглашава регионалне улоге. Од преузимања власти у Јемену 2014. године, Хути су водили дуготрајан рат против коалиције коју предводе Саудијци, а подршка Ирана им је омогућила да се трансформишу у регионалну претњу.
Њихови напади на Израел, који су почели након напада Хамаса на јужни Израел у октобру 2023. године, укључивали су преко 200 ракета и 170 дронова, већину које су пресреле израелске одбрамбене снаге.

Реторика групе, коју појачавају лидери попут Мохамеда ел Бухаитија, наглашава пркос Израелу и његовим савезницима, уз упозорења на даљу ескалацију. Амерички ваздушни напади су се интензивирали од марта 2025. године и усмерили су ракетне објекте Хута, али способност групе да покрене софистициране нападе и даље постоји, што указује на снажан ланац снабдевања и техничку стручност.

Гледајући унапред, САД и Израел ће вероватно дати приоритет побољшању својих система противракетне одбране.

Испорука залиха THAAD-а израелској ваздухопловној бази Неватим од стране америчког C-5M Super Galaxy 5. априла 2025. године, о којој је известио OSINTdefender, указује на континуиране напоре за јачање залиха пресретача и радарских капацитета.

C-5M, способан да носи тешку опрему попут лансера THAAD и компоненти AN/TPY-2, наглашава логистичку посвећеност одбрани Израела. Слично томе, израелска инвестиција у надоградње Arrow-3, уз подршку америчког финансирања, има за циљ да се супротстави новим претњама попут хиперсоничних ракета. Сарадња између две нације, утемељена у деценијама заједничких одбрамбених иницијатива, остаје камен темељац њиховог одговора на Иран и његове посреднике.

Овај инцидент служи као подсетник на неумољив темпо технолошке конкуренције у модерном ратовању. Чак се и најнапреднији системи, попут THAAD-а и Arrow-а, суочавају са изазовима противника који се прилагођавају и иновирају.

Неуспех у пресретању ракете Хути није коначан суд о ефикасности ових система, већ позив на континуирану будност и побољшање. Док инжењери и војни планери анализирају податке са овог догађаја, научене лекције би могле обликовати следећу генерацију ракетне одбране, осигуравајући да остане корак испред претњи које се развијају.

Ипак, питање остаје: колико брзо се ови системи могу прилагодити како би се супротставили све софистициранијим арсеналима група попут Хута и какву ће улогу иранске амбиције играти у овом такмичењу са високим улозима?

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА? Јованино питање изазвало смех у студију: Како да се носе с толиком проблемима...

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."

ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.

13. 05. 2025. у 16:57

Коментари (0)

ХОДАО САМ ПО ЖИЦИ: Петоструки олимпијски шампион проговорио о зависности од наркотика