ОВО ЈЕ 10 НАЈБОЉИХ СОВЈЕТСКИХ И РУСКИХ ЛОВАЦА СВИХ ВРЕМЕНА: Од легендарних Су-27 до неухватљивог Су-57! (ВИДЕО)
НАЈМОЋНИЈИ и најлегендарнији војни авиони које је произвела Русија.

Фото МоД Русија
Совјетска и руска ваздухопловна индустрија, преко ловачких авиона које је развила, одиграла је кључну улогу у развоју глобалне авијације. Кроз протекле деценије изнедрили су неке од најбољих летелица свих времена.
Авиони компанија Сухој и Микојан представљају врхунске одбрамбене производе. Ове две руске компаније развиле су велики број модела који су служили или још увек служе у различитим војскама широм света.
Рангирање је изведено чисто хронолошки, а не према способности – од најмоћнијег ка мање моћном авиону.
1. СУХОЈ СУ-24
Почињемо са Сухој Су-24, који је уведен у Совјетско ратно ваздухопловство 1974. године. Пројектован је као надзвучни авион способан за деловање у свим временским условима. Има два мотора, крила променљиве геометрије и двоседу кабину (два седишта једно поред другог).

Фото: Профимедиа
Су-24 је интензивно коришћен у војним операцијама током читаве службе, укључујући совјетско-авганистански рат са совјетске стране, као и први чеченски рат на руској страни.
Данас се Су-24 постепено повлачи и планира се његова потпуна замена другим авионом компаније Сухој – Су-34.
2. СУХОЈ СУ-25
Као наследник ИЛ-2, Су-25 је понудио веће могућности уз одређена побољшања. Први прототип је представљен Совјетском ратном ваздухопловству 1975. године, тестиран је 1978. у Тбилисију и уведен у активну службу 1981. године.
руски су 25 испаљује ракете како би избегао погодак преносног ракетног система
Као и претходник, Су-25 је учествовао у многим војним операцијама. Опсежно је коришћен током совјетско-авганистанског рата, лансирајући преко сто ракета. Такође га је користио Ирак током иранско-ирачког рата, где се показао као веома ефикасан, изгубивши само један авион.

Фото МО Украјине
Током 1990-их Ирачко ратно ваздухопловство поново је користило Су-25 против снага коалиције током Заливског рата. Русија га је интензивно користила против чеченских сепаратиста током 1990-их и почетком 2000-их, као и у другим сукобима.
3. СУХОЈ СУ-27
Су-27 је уведен 1985. године и био је први велики успех Сухојеве серије борбених авиона. Авион је извожен у Кину, где је произведена његова лиценцирана локална верзија Схенyанг Ј-11, која се и данас налази у употреби од 1999. године.
Након распада СССР-а, Украјина је добила Су-27, али није извршила модернизацију, међутим, ове летелице још увек чине битан фактор њиховог ваздухопловства.

Фото: Принтсцреен
С своје стране, Русија такође активно користи Су-27. Авион је коришћен током сукоба у Грузији 1992. године, а модернизована верзија Су-27СМ3 коришћена је током руске интервенције у сиријском грађанском рату.
4. СУХОЈ СУ-30
Развијен крајем 1980-их у последњим годинама Совјетског Савеза, Су-30 је уведен у употребу након распада СССР-а као део руског ратног ваздухопловства. Године 1997. верзија Су-30МКК произведена је за потребе Кинеске народноослободилачке армије.
Друга варијанта, Су-30МКМ, направљена је за Малезију, а трећа, Су-30КИ, за индијско ратно ваздухопловство.

Фото: Принтсцреен
Русија и данас користи Су-30 у активним војним операцијама, посебно од 2015. године током руске интервенције у сиријском грађанском рату, где је коришћен за подршку снагама Башара ал-Асада. Овај тип авиона користи се и у руско-украјинском рату.
5. СУХОЈ СУ-34
Су-34 је први пут полетео као прототип 1990. године, годину дана пре распада Совјетског Савеза, што је знатно одложило његов развој. Међутим, Су-34 је ушао у употребу у руско ратно ваздухопловство 2014. године.

Фото принтскрин Икс@InsiderGeo
Још један авион коришћен током сиријског грађанског рата на страни Сирије/Русије. Коришћен је и против ИСИС-а, са извештајима о ударима у региону Хама.
6. СУХОЈ СУ-35
Још један пример борбеног авиона из 1980-их развијен од стране Сухоја у последњим годинама Совјетског Савеза, Су-35 је авион четврте генерације који је први пут коришћен оперативно 2014. године, више од 15 година након почетка развоја.
Као и други Сухој авиони, Су-35 је активно коришћен током руског учешћа у сиријском грађанском рату. Руско ратно ваздухопловство базирало је неколико Су-35 авиона у бази Хмејмим у Сирији.

Фото Rosoboronexport www.roe.ru
Упркос кашњењима у развоју, Су-35 је извезен у многе земље, укључујући Алжир, Индонезију и Кину.
7. СУХОЈ СУ-57
Старе ривалства тешко умиру, а САД и Русија настављају војну трку у наоружању, са развојем ловаца пете генерације као кључним пољем такмичења.
Најновији ловац компаније Сухој замишљен је као руски одговор на веома популарни амерички ловац пете генерације Ф-35. Су-57 је први руски авион са стелт карактеристикама (стеалтх). Осим тога, поседује одличну брзину и маневарске способности.

Фото Rosoboronexport
Уведен је у службу први пут 2020. године и од тада је коришћен у борбама у Украјини, мада Москва има потешкоћа са масовном производњом овог авиона.
8. МИКОЈАН-ГУРЈЕВИЧ МиГ-29
Сада прелазимо на друго велико име руске авио-индустрије – Микојан и Гурјевич МиГ. У оквиру ривалства између САД-а и Совјетског Савеза/Русије, МиГ-29 је првобитно развијен крајем 1970-их и уведен 1982. године као одговор на амерички Ф-16.
Ови совјетски ловци првобитно су пројектовани за остваривање ваздушне надмоћи, али их је совјетско ваздухопловство прилагодило за улогу вишенаменских борбених авиона способних за ударе по циљевима на земљи.

Фото: Министарство одбране Републике Србије
Украјина је наследила десетине МиГ-29 након распада СССР-а и користи их током рата са Русијом од 2014. године.
9. МИКОЈАН МиГ-31
МиГ-31 је уведен у службу 1981. године и један је од авиона са најдужим радним веком, с обзиром да га руске оружане снаге планирају користити до 2030-их година.
МиГ-31 има врло напредне карактеристике и сматра се једним од најбржих ловаца на свету.

Foto MoD Rusije
За разлику од других МиГ авиона са ове листе, МиГ-31 није много извожен. Казахстан је једина земља осим Русије која га користи. Сирија је раније покушала да га набави, али су то спречили социо-економски и политички фактори.
10. МИКОЈАН МиГ-35
На крају је један од најновијих авиона руског ратног ваздухопловства, МиГ-35, представљен први пут 2007. године на авио-изложби Аеро Индиа, а уведен у активну службу 2019. године.

В.Н.
Доступан је у једноседој и двоседој верзији. МиГ-35 се сматра значајном надоградњом у односу на МиГ-31, јер је компатибилан са АЕСА радаром (Active Electronically Scanned Array).
Руски ловци, захваљујући изузетној технологији и сталним унапређењима, остају темељ руске војске, осигуравајући дугорочну стратешку доминацију Москве.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)