ИНДИЈСКО-ПАКИСТАНСКИ ВАЗДУШНИ СУКОБИ: Нова велика прилика за руски програм ловаца Су-57 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 05. 2025. у 21:33

СВЕ већи број доказа који указују на велике пакистанске победе у низу ваздушних битака са индијским ратно-космичким снагама, које су 6. маја покренуле операцију Синдур ради неутрализације циљева у земљи и у спорним суседним регионима, покренуо је озбиљна питања у вези са будућим одлукама о набавци које ће обликовати индијску флоту ловаца.

ИНДИЈСКО-ПАКИСТАНСКИ ВАЗДУШНИ СУКОБИ: Нова велика прилика за руски програм ловаца Су-57 (ВИДЕО)

Фото МоД Русија


Изненадна ескалација дугогодишњих тензија до отворених непријатељстава истакла је разлоге за дугогодишње приписивање великог степена важности од стране обе државе распоређивању врхунских капацитета за ваздушно ратовање. Стога је приметно да се ово догодило мање од три месеца након што су и Русија и Сједињене Државе ескалирале напоре да пласирају своје ривалске ловце пете генерације Су-57 и Ф-35 земљи на изложби ваздухопловства Аеро Индија. Иако се очекује да ће Ф-35 бити искључен из озбиљног разматрања из политичких разлога, наиме због опсежних ограничења која САД постављају на употребу својих авиона, а која ограничавају аутономију на начине који су неприхватљиви за индијско Министарство одбране, наводно се озбиљно разматра набавка Су-57 и уговор о лиценцирању производње ловаца.


У очекивању набавке нових ловаца пете генерације, елита флоте ловаца индијског ваздухопловства састојала се од руских Су-30МКИ и француских ловаца Рафал „генерације 4+“. Су-30МКИ је много већи авион са радаром преко два пута тежим, далеко већим нивоом маневарских способности и много већим капацитетом за ношење различитих пројектила. 

Иако је био врхунски када је први пут набављен 2002. године, многа његова авионика датира из раних 2000-их, а његов пасивни електронски скениран радар Н011М сматра се све застарелијим. Рафал је много лакши авион који се користи у малом броју, са само 36 у употреби. Иако је недавно купљен са модернијим радаром, његов развој је ограничен малом величином сензорског пакета, релативно ограниченом маневарском способношћу и недостатком оптимизације за борбу ваздух-ваздух. Потврђено обарање најмање једног ловца Рафал, од којих је сваки коштао индијско Министарство одбране запањујућих више од 240 милиона долара, и пријављени успех ловца Ј-10Ц и ракете ваздух-ваздух ПЛ-15 које је испоручила Кина у пакистанском РВ (ПАФ), вероватно су послужили да појачају поруку о новој предности Пакистана у ваздушним способностима као резултат набавке напредне кинеске опреме.

Током Хладног рата, најбоље ловачке јединице индијског ваздухопловства уживале су значајне предности у односу на своје пакистанске колеге. Године 1971. индијски МиГ-21 показали су велику предност у односу на пакистанске Ф-104 током борбених дејстава, док су се 1980-их индијски ловци МиГ-23МЛ и МиГ-29 хвалили моћнијим радарима и напредним могућностима ван видљивог домета којима пакистански млазњаци Ф-16А/Б нису могли да парирају. Међутим, пораст угледа кинеског сектора борбеног ваздухопловства у последњих 20 година и велика кашњења у планираним набавкама руских ловаца пете генерације у Индији у великој мери су преокренули овај тренд, при чему пакистански J-10C вероватно има већи потенцијал за борбу у ваздуху од било ког другог ловца у Јужној Азији. Скори долазак ловца пете генерације J-35 у Пакистан, који је, иако мање способан од J-20, и даље далеко способнији од било ког ловца који се користи у региону, спреман је да додатно погорша углед врхунских индијских ловачких јединица. Очекује се да ће први J-35 постати оперативни пре 2030. године, пружајући Пакистану ловац који далеко надмашује чак и J-10C са већим радаром, већом издржљивошћу и напредним могућностима прикривености и Distributed Aperture System (DAS) - ДАС пружа три основне категорије функција у сваком правцу истовремено: Откривање и праћење ракета (укључујући покретање детекције и употребе контрамера), Откривање и праћење авиона (ситуациона свест, инфрацрвена претрага и праћење (ИРСТ) и ракета ваздух-ваздух, земља-ваздух) и Приказивање слике кокпита на кациги пилота и у ноћном режиму.
Очекује се да ће демонстрирана моћ модерних кинеских ловаца, први пут 6. маја, бити разлог за озбиљну забринутост у индијском Министарству одбране, с обзиром на то да је у току набавка додатних Ј-10Ц, слично напредних, али лакших ловаца ЈФ-17 Блок 3, и Ј-35, што потенцијално оставља индијску флоту у веома значајном квалитативном заостатку. С обзиром на то да се не очекује да ће европска одбрамбена индустрија произвести ловац који испуњава минималне стандарде пете генерације у наредној деценији, док Сједињене Државе остају искључене као добављач из политичких разлога, само Русија остаје потенцијални добављач ловаца који може брзо да преокрене тренд растуће пакистанске предности у ваздуху. Дискредитација Рафала или других европских алтернатива „генерације 4+“ као одрживих одговора на растућу моћ борбених авиона које Кина извози у Пакистан оставља руски програм пете генерације у много јачој позицији за добијање поруџбина.

militarywatchmagazine.com

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

БИЛИ КАО БРАЋА ТРИДЕСЕТ ГОДИНА: Дејо поцепао слику с њим - некадашњи репрезентативац открио разлоге свађе

БИЛИ КАО БРАЋА ТРИДЕСЕТ ГОДИНА: Дејо поцепао слику с њим - некадашњи репрезентативац открио разлоге свађе

ЛЕГЕНДАРНИ фудбалер Дејан Савићевић пре неколико година поцепао је фотографију са некадашњим саиграчем и великим пријатељем Бранком Брновићем.

11. 05. 2025. у 10:29

Коментари (0)

Како опоравити цревну микробиоту након терапије антибиотицима?