РОДЕ У АМЕРИЦИ НЕ ДОЛЕЋУ НИ ЗБОГ БОНУСА: Да ли би иницијатива о новчаној подршци за рођење првог детета повећала наталитет у САД
КАКО би подстакли парове у САД да донесу једну од најважнијих одлука у животу и постану родитељи, администрација председника Доналда Трампа разматра да уведе бонусе за прво дете у износу од 5.000 долара. Иницијативу о федералној једнократној помоћи за нове маме упућена је недавно саветницима Беле куће са циљем повећања наталитета. Број рођене деце у САД је минулих година у паду и близу је рекордно ниског нивоа и на корак је да упали црвену лампицу за узбуну и код највиших државних званичника.

Фото Shutterstock
- Звучи ми као добра идеја - рекао је председник Доналд Трамп, одговарајући на питање новинара о подстицају од 5.000 долара за нове мајке.
Упркос позитивном одговору станара најпрестижније вашингтонске адресе, ова идеја засад "виси у ваздуху" и не зна се да ли ће постати део званичне процедуре. Међутим, то није спречило медије у Америци да почну да вагају да ли је чек од 5.000 долара довољан да стимулише парове да имају бебу. Отвара се питање и да ли би ова цифра могла да помогне младима којима финансије, према истраживањима, представљају једну од највећих кочница у намери да постану родитељу.
Инфлација која мучи америчко друштво минулих година утицала је и на повећање трошкова одгајања деце. Тако је недавно истраживање показало да родитељи због већих цена морају да издвоје у просеку 300.000 долара за негу детета до његове 18. године.
Према анализи истраживачког центра за јавну политику The Brookings Institution из 2022. године, породица са средњим примањима са двоје деце могла би да очекује да ће потрошити око 310.605 долара, како би подигла једно дете рођено 2015. до његове 17. године живота, пренео је амерички Еј-Би-Си њуз.
Цене су од тада наставиле вртоглаво да расту, па је тако студија платформе Lending Tree из 2023. показала да су се просечни годишњи трошкови подизања детета попели на 21.681 долара, што је повећање од 19 одсто у односу на 2016, чиме су укупни процењени трошкови по детету до 18. године достигли 389.000 долара.
Ови подаци се, ипак, морају узети са резервом јер нису исти за све делове САД. Истраживање организације SmartAsset из 2024. године показало је да подизање детета у Масачусетсу, најскупљој држави у САД, кошта скоро 36.000 долара годишње, док је у Мисисипију, који важи за најјефтинију, мање од половине те суме. Реч је о разлици од 439.000 долара за дететових 18 година.
Унапређење породица
СЕКРЕТАРКА за штампу Беле куће Каролајн Ливит је поводом иницијативе о новчаној помоћи за рођење првог детета рекла да председник САД "поносно спроводи политику за унапређење америчких породица". "Председник Трамп жели да Америка буде земља у којој сва деца могу безбедно да одрастају и остваре амерички сан. Као мајка, поносна сам што радим за председника који предузима значајне акције да остави бољу земљу за следећу генерацију", рекао је она.
Истраживања су, истовремено, дошла до информације да највећи део новчаног колача одлази на трошкове становања (29 одсто), што чини трећину од укупних издатака. Затим следи храна (18), па брига о деци и образовање (16). Превоз је следећи са 15 процената, затим здравствена заштита девет одсто, док ће за спорт, рођенданске забаве, летње кампове и друге дечје активности отићи седам одсто свих трошкова, а на одећу шест.
Тако би, на пример, на Хавајима дете родитељима са обе плате повећало трошкове становања за 6.188 долара годишње, а у Калифорнији за 5.573 долара. Масачусетс је, рецимо, први на листи по издацима за бригу о детету са 21.503 долара, док је Њујорк, који је један од најскупљих градова за живот на свету, на четвртом месту са 17.821 долара.
А због повећања цене хране на рафовима у продавници, четворочлана породица сада троши између 983 и 1.599 долара месечно на храну, према америчком министарству пољопривреде, у зависности од навика у исхрани и локације. Деца неретко захтевају и куповину већег аутомобила, што уз веће трошкове горива утиче да се за транспорт мора издвојити добар део буџета, као и на здравствену заштиту.
- Нови родитељи понекад могу да потцене своје трошкове здравствене неге, јер осигурање не покрива увек све. На то се могу додати и надокнаде за неочекиване медицинске процедуре, посете специјалистима и веће трошкове рецепта - рекла је Џенифер Зајц, сертификовани инструктор финансијског образовања.
Мајка близанаца из Мичигена Џенифер Јен рекла је за емисију "Добро јутро Америко" да су скупи трошкови подизања двоје деце захтевали од њене породице да се жртвује и прилагоди свој начин живота.
- Морали смо да будемо креативни са нашим буџетом. Ослањамо се на комбинацију дневне неге, породицу која нам помаже и флексибилан радни распоред како бисмо ствари учинили изводљивим - рекла је она.
Стручњаци оцењују да би федерална новчана подршка од 5.000 долара не би могла да буде довољан подстрек. Осим тога, родитељи би бонус за прво дете брзо потрошили на пелене, храну и ствари за негу бебе.
У свету различит успех
И ДРУГЕ земље у свету су покушале да повећају наталитет новчаном подршком за прво дете, али са различитим успехом. Аустралија је увела бонус 2004, обезбеђујући 3.000 аустралијских долара родитељима за свако дете. Овај износ је на крају повећан на 5.000. Након почетног пораста броја рађања када је нова политика уведена, стопа наталитета у Аустралији је наставила да опада. С друге стране, Мађарска је увела низ подстицаја да убеди своје грађане да имају више деце, од давања беба до пореских олакшица за породице са троје или више деце. Њена стопа наталитета је незнатно порасла 2010-их, након што је достигла рекордно низак ниво у 2011.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)