ШПАНЦИ АПЛАУДИРАЛИ УПАЉЕНИМ СИЈАЛИЦАМА: Напајање електричном енергијом се полако стабилизује на Иберијском полуострву
Током ноћи између понедељка и уторка, после највећег блекаута у историји Иберијског полуострва, насталог због и даље необјашњивог струјног феномена, почело је да се "раздањује" у Шпанији и Поргугалији.

Фото: Горан Чворовић
Власти у Мадриду саопштиле су да је одјутрос успостављено 99 одсто снабдевања електричном енергијом. У суседној Португалији, у уторак ујутро још је без струје око триста хиљада домаћинстава.
Повратак струје, која је лагано почела поново да напаја сијалице, у појединим квартовима великих градова, попут Мадрида, ноћас је пропраћен аплаузом грађана исцрпљених целодневном неизвесношћу.
Живот без интернета и мобилних телефона одавно је постао незамислив. Грађани и туристи су се довијали тако што су се качили на вајфај сигнале на улицама испред банака и хотела који су се снабдевали агрегатима. Неки су километрима у дугим сатима пешачили до својих станова, јер метро није радио, а препуни аутобуси стајали блокирани у гигантским колонама.
Прекинути су били и мечеви на тениском мастерсу у Мадриду, грађани су у самопослугама куповали резерве хране, док је шпански премијер Педро Санчез позвао на одговорно трошење телефонских импулса.
Због угашених аларма, неки власници бутика спавали су у радњама чувајући иметак. Власти одају признање грађанима што је ванредна ситуација протекла без инцидената.
ИСТОРИЈАТ БЛЕКАУТА
У новембру 2006. године прекид напајања у Немачкој оставио је у мраку 10 милиона људи, од чега половину у Француској и остатак у Белгији, Холандији, Италији, Шпанији и Белгији, током једног сата. Три године пре тога, без струје је на кратко била цела Италија, без Сардиније. Хаварија у понедељак је оставила без напајања готово целу Шпанију и Португалију готово 12 сати, а на кратко и гранични појас у југозападној Француској, док је феномен крајичком погодио и Белгију.
У уторак ујутро, три воза су још стајала блокирана с путницима на прузи. Успостављен је нормалан саобраћај између Мадрида, Барселоне и Валенсије, али се на остале линије још чекало.
Авионски саобраћај такође још није био у потпуности доведен у нормалу. И поред хаоса који је настао, наводи се да су у Шпанији од шест хиљада програмираних летова, само 344 била отказана.
Премијер Санчез је саопштио да је 15 гигавати, односно око 60 одсто тренутне потребе за струјом у целој земљи, изгубљено у року од само 15 секунди. Није, међутим, изнео прецизне разлоге за овај несвакидашњих догађај.
Истовремено, његов португалски колега Луис Монтенегро је поручио да узроке треба тражити код комшија. Португалци указују на могућ феномен тзв. "индукованих атмосферских вибрација" који наносе штету на далеководима услед наглих температурних осцилација које су забележене у централној Шпанији.
Да би се у првом тренутку превазишао проблем, у Шпанији су активиране електране на погон воде и гаса, док су нукеларке биле из предострожности искључене. Прискочили су у помоћ и Француска и Мароко.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворацу Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)