ТРАМП СЕ ХИТНО ОГЛАСИО: Почели су директни преговори

Mina Izgarević

07. 04. 2025. у 21:49

ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је вечерас да САД имају директне преговоре са Ираном, истовемено наводећи да "Техеран не може да има нуклеарно оружје"

ТРАМП СЕ ХИТНО ОГЛАСИО: Почели су директни преговори

Foto: Tanjug

"Имамо директне преговоре са Ираном. Већ су почели. Биће настављени у суботу", рекао је Трамп.

Он је рекао да се води "велики састанак".

- Видећемо шта ће да се догоди. Мислим да се сви слажу да би постизање договора било пожељно - рекао је Трамп.

- Надамо се да ће ти преговори бити успешни, то би било у најбољем интересу Ирана ако буду успешни - рекао је Трамп, додајући да се "нада да ће се то десити."

Када су га притиснули за више детаља о преговорима, Трамп је рекао да се они воде "на готово највишем нивоу".

Подсетимо, САД и Иран налазе се на критичном раскршћу, а страхови од војног сукоба константно расту, будући да су преговори о нуклеарном програму, бар до овог тренутка били у застоју.

САД већ дуго гледа на иранске нуклеарне амбиције као на сигурносну претњу. Трамп се 2018. повукао из нуклеарног споразума из 2015. године, познатог као Заједнички свеобухватни план акције, наводећи као разлог непоштивање Ирана.

Иран је само повећао своје нуклеарне активности, за које каже да су за цивилну употребу. Трамп, који је обећао да ће донети мир на Блиски исток, изразио је склоност дипломатији и дијалогу, али није искључио војну акцију. Иран је раније одбио директне преговоре под притиском и обећао да ће се бранити ако напетости са САД досегну прекретницу.

Ирански министар спољних послова упозорио је прошле недеље да ће његова земља "брзо одговорити на сваки напад" након што је Трамп запретио да ће "бомбардовати" Иран ако се не постигне договор о будућности нуклеарног програма Исламске Републике.

У марту је Трамп послао писмо иранском врховном вођи ајатолаху Али Хамнеију у којем је предложио отварање преговора за нови нуклеарни споразум.

Иран је рекао да ће се укључити само у индиректне преговоре док је под војном претњом САД. Дипломатски односи између САД и Ирана погоршали су се откако су се САД повукле из ЈЦПОА из Обамине ере.

Трамп је Ирану био дао рок од два месеца за постизање новог нуклеарног споразума, али и значајно појачао своју војну присутност у Персијском заливу распоредивши невидљиве бомбардере Б-2, у пратњи теретних авиона и танкера за пуњење горивом.

Иран је у петак рекао да је спреман да се брани од било каквог напада, а председник Масуд Пезешкиан изјавио је да су оружане снаге на највишем нивоу приправности. Виши Хамнеијев саветник сугерисао је да Иран можда "нема избора" него да настави с нуклеарним оружјем ако буде нападнут.

Ускоро опширније...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО Захарова упутила мистериозну поруку Западу

"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".

01. 11. 2025. у 19:52

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

АЦА УДАРИО НА НЕДУ: Родила се у ТРИ града - она је медицински феномен!

АЦА УДАРИО НА НЕДУ: Родила се у ТРИ града - она је медицински феномен!

ПЕВАЧ Аца Лукас поново је изазвао велику пажњу јавности када је гостовао у подкасту „Б-13“ код македонског шоумена Бојана Јовановског, познатијег као Боки 13, и жестоко критиковао певачицу Неду Украден. У свом препознатљивом стилу, без длаке на језику, Лукас је коментарисао, како тврди, „вишеструки идентитет“ своје колегинице.

04. 11. 2025. у 12:33

Коментари (1)

ПСУЈЕШ ГА УВИЈЕК, КАД ГА И НА СЛИЦИ ВИДИШ... Овако су босански навијачи реаговали на смрт српског тренера, Младена Жижовића, на утакмици