НЕГДЕ РАДО ЖЕНЕ ИДУ У ВОЈНИКЕ: У Африци највише дама у униформи, али не на добровољној бази
БРОЈ земаља у којој је војни рок обавезан и за жене, убрзано расте, мада је у већини држава, служење војске кад су даме у питању и даље на добровољној бази.

Foto: Shutterstock
Најсвежији случај увођења војне обавезе за лепши пол је Данска, како је недавно преломио парламент у Копенхагену. Зато ће, од 1. јула, све даме које су навршиле 18 година, добити обавештење о војној обавези, а регрутација стартује догодине.
Подаци из данских оружаних снага, говоре да у Данској жене већ чине четвртину регрута који се добровољно јављају у војску. Војни рок, служи се од четири до 12 месеци, у зависности од тога за шта су се регрути определили током основне, тромесечне обуке.
И у другим државама северне и западне Европе, жене морају у војску. У Норвешкој, од 2015, важи општа војна обавезе за оба пола, а Шведска, која је обавезу укинула 2010. године, поново ју је увела осам година касније. Холандија је служење војног рока замрзла 1997, а још је није одмрзла, мада се о томе увелико размишља.
У Шведској, војна обавеза траје од шест до 15 месеци, а петина припадника војних снага су жене и то практично на свим положајима. Цела планета, била је запањена исходом поморске војне вежбе западних војних снага, још 2005, на Пацифику на којима је учествовала и Шведска. Шведска подморница ХМСМ Халанд "потопила" је амерички носач авиона Роналд Реган, упркос свом могућем надзору из ваздуха, са бродова и подморница, што је све било у пратњи носача, а том шведском подморницом је командовала - жена.
Ноћне вештице
У УКРАЈИНИ, где се ратује, за Украјинке, не постоји војна обавеза, а не прописује је ни друга земља у сукобу, Русија. Упркос томе, на обе стране, све је више жена. По информацијама Министарства обране у Кијеву, тренутно их је 68.000 Украјинки у оружаним снагама, чак 40 одсто више него 2021. године. Све је више и Рускиња у униформи, а прошле јесени, основана је и прва, искључиво женска јединица под именом "Ноћне вештице", названа по познатој јединици совјетске авијације из Другог светског рата. Дојче веле наводи да ове "вештице" управљају беспилотним летелицама у нападима у Украјини.
Ипак, на листи земаља у којима припаднице лепшег пола обавезно морају да служе војску, највише је афричких држава, пише Дојче веле и додаје да на црном континенту, то није питање равноправности полова, већ броја војника којим држава располаже. У Еритреји сви морају у војску на 16 месеци, а војна обавеза за мушкарце и за жене, постоји и у Чаду, Гвинеји-Бисау, Малију, Мозамбику, Зеленортској Републици и Нигеру. Иако и у Обали Слоноваче жене по закону треба да иду у војску, ова обавеза се не спроводи. Влада Мозамбика, недавно је продужила војни рок с две, на чак пет година!
Кинескиње морају у војску у узрасту између 18 и 19 година, ако имају школску спрему и испуњавају услове за одређена војна звања. Војску служе и становнице Бурме и Источног Тимора, док у Северној Кореји, војна обавеза за девојке постоји од њихове 17. године. Колико дуго ће Севернокорејанке остати у униформи, одлука је "мудрог руководства комунистичке државе" и лако може да потраје годинама! Источни Тимор, од 2020, прописује војну обавезу за све који имају између 18 и 30 година, а служба траје 18 месеци.
У Израелу, још од оснивања 1949, жене служе војску две, а мушкарци три године. У многим земљама, девојке су примане у војску, ако су то желеле, али тек релативно од скоро, оне нису само у јединицама за снабдевање и логистику, него и на фронтовским позицијама. У Израелу, међутим, оне одавно учествују и у борбеним јединицама.
Ипак, у највећем броју земаља у којима постоји војни рок и за жене, то је добровољна одлука, па тако у САД има само око 200.000 жена војника, што је око 14 одсто укупног броја припадника оружаних снага.
У практично свим другим чланицама НАТО, као и у Јужној Кореји, Боливији, или Јапану, женама није ускраћена војна каријера. Јапан додуше, теоретски још нема војску, него "Снаге за самоодбрану", што је последица његовог пораза у Другом светском рату. То је, међутим, више одлука на папиру, а мање реално стање.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)