КАКО ИЗГЛЕДА Ф-35 ИЗ КОКПИТА СУ-35? Опасно блиски сусрет америчког и руског авиона изнад Арктика (ВИДЕО)
НЕДАВНО је објављен снимак из кокпита руског ловца Су-35 који приказује сусрет с америчким Ф-35 изузетно близу – највероватније током мисије изнад Арктика у фебруару ове године.

Фото принтскрин Телеграм/warhistoryalconafter
Видео приказује амерички Ф-35 на малој удаљености, али под прецизном контролом, како лепрша у ваздуху испред руског авиона.
Снимак се појавио на друштвеним мрежама, а поделио га је и познати проруски Телеграм канал „Fighterbomber“, који критикује поступак америчког пилота и упозорава да „при овим брзинама, најмања грешка може довести до катастрофалне колизије, готово сигурно праћене катапултирањем изнад неприступачног арктичког пејзажа“.
На основу ознака на крилу Ф-35 види се да авион припада 354. ловачком крилу стационираном у ваздухопловној бази Еиелсон на Аљасци.
Овај блиски сусрет између Су-35 и Ф-35 потврђује актуелно стање у ваздушним мисијама изнад Арктика, али и указује на високоризичне ситуације које лако могу ескалирати. Док Су-35 остаје симбол борбене моћи, Ф-35 и даље носи титулу најнапреднијег западног ловца пете генерације.
СУ-35С НАСПРАМ Ф-35А
Ф-35А Лајтинг 2, развијен од стране Локид Мартина, има потпуно другачију филозофију борбе. Његов дизајн фаворизује минималан пресек на радарима, умрежене сензоре и нападе изван визуелног домета. Опремљен радаром АН/АПГ-81 и системом за циљано осматрање (ЕОТС), Ф-35 преноси податке директно у кацигу пилота.
Иако Су-35С бриљира у ситуацијама директне борбе са другим ловцима, Ф-35А је дизајниран да избегне блиску борбу, ослањајући се на рано откривање и прецизне ударе. У сусрету из фебруара, Ф-35А се само презентовао руским авионима и одржавао безбедну дистанцу, у складу са правилима НОРАД-а и доктрином деескалације.
Међутим, овако блиски сусрети нису безопасни. Пад из ових висина, било у море или залеђену пустињу, оставио пилоте са око 50% шанси за преживљавање.

Фото: Профимедиа
СУ-35: НАЈБОЉИ ЛОВАЦ ЧЕТВРТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ ЗА БОРБУ ПРСА О ПРСА
Су-35 је тренутно најистакнутији борбени авион руске војне индустрије, иако је Русија развила и пете генерације попут Су-57. У сукобу у Украјини Су-35 је коришћен знатно више, а недавно је објављено да је руска војска добила нови контингент Су-35С авиона од компаније Ростец.
Су-35С је пројектован да постигне надмоћ у ваздуху и уништи циљеве на земљи и води – дању и ноћу, у свим временским условима. Авион има оперативни домет који омогућава дејства далеко од матичне базе.
Су-35С заузима јединствено место међу савременим ловцима. Иако му недостаје потпуна стелт технологија попут Ф-35, нуди супериорне маневарске способности и снажну ватрену моћ уз знатно нижу цену.

Фото Rosoboronexport www.roe.ru
Његова главна конкуренција су заправо амерички Ф-15ЕX Еагле ИИ и европски Еурофигхтер Тyпхоон. Ф-15ЕX нуди већу носивост и домет радара, док Тyпхоон има предности у интероперабилности са НАТО системима. С друге стране, Су-35 нуди снажну алтернативу земљама које желе да избегну зависност од Запада.
Према подацима које је изнео директор Уједињене корпорације за производњу авиона Вадим Бадеха, ове године биће повећана и серијска производња борбених авиона.
Техничке карактеристике авиона Су-35С
*Максимална полетна маса: 34,5 тона
*Максимална брзина: до 2.500 км/х
*Домет лета: од 1.500 до 4.500 км
*Плафон лета: до 20.000 метара
Су-35 користи широк спектар постојећег и будућег наоружања, укључујући високопрецизне ракете ваздух-ваздух и ваздух-земља. Главно наоружање укључује:
*Топ: Гш-30-1 калибра 30 мм
*Ракета ваздух-ваздух: кратког, средњег и дугог домета
*Ракета против бродова: Х-31, Х-35У, Х-59М
*Високопрецизне бомбе и ракете
*Радар: Ирбис-Е, фазна решетка са дометом детекције до 400 км
*Систем за управљање и информације: ИУС-35
АРКТИК – НОВО БОЈНО ПОЉЕ
Руски Ту-95 користи се не само за извиђачке мисије, већ и као демонстрација моћи. Ту-95МС, модернизована верзија оригиналног из 1956. године, може летети више од 15.000 км и носити до 15 тона наоружања, укључујући нуклеарне крстареће ракете типа Х-55.
Русија користи овакве мисије и да тестира реакције америчке и канадске одбране, док расте стратешки значај Арктика — због ресурса, нових трговачких рута и климатских промена.
У овом сусрету, Су-35С је играо улогу заштитника. Овај ловац 4++ генерације има изузетне маневарске способности, захваљујући векторисању потиска мотора Сатурн АЛ-41Ф1С и радару Ирбис-Е, који може детектовати циљеве на 400 км.
САД и Русија све више милитаризују Арктик. Русија шири мрежу војних база, док САД распоређују више Ф-35 на северне базе попут Еиелсона. Сусрети попут овог из фебруара постају све учесталији, што поставља питање да ли су потребни нови међународни договори о војној активности у Арктику.
Док дронови и вештачка интелигенција улазе у игру, ризик погрешних тумачења и аутоматских реакција постаје већи. Будућност Арктика биће обликована не само технологијом, већ и способношћу лидера да спрече да следећи блиски сусрет постане окидач за кризу.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

НЕПРИКОСНОВЕНА ПРЕВЛАСТ У ВАЗДУХУ: Ловац са правим борбеним искуством - Су-35С (ВИДЕО)
01. 04. 2025. у 06:45

АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ ОТКРИВА: Зашто је Гренланд важан за заустављање Русије
04. 04. 2025. у 19:47

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)