ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

Фото АП
То показује поверљиви документ америчког министра одбране Пита Хегсета, до ког је дошао Вашингтон пост, а који открива да су делови документа дословно преузети из приручника конзервативне фондације Херитиџ, која стоји иза пројекта „План 2025“.
Русија више није у фокусу
Посебно је занимљив одељак о Русији, посматрано из европске перспективе, јер одражава ставове које је Доналд Трамп заступао након повратка у Белу кућу.
Док је Бајденова администрација инсистирала на значају савезништва у борби против руске претње, Хегсетов документ сугерише да САД више неће бити у првом плану када је реч о обуздавању Москве.
- НАТО мора преузети знатно већи део терета, јер САД неће моћи да обезбеде трупе чији су приоритети усмерени на друге регионе - наводи се у меморандуму.

Фото: Профимедиа
Прецизира се да ће Америка подржати Европу у нуклеарном одвраћању Русије, али се додаје да НАТО „не би требало да рачуна на америчке снаге потребне за одбрану домовине или обуздавање Кине“, преноси Јутарњи.
Савезници под притиском
- Значајнија улога европских држава унутар НАТО-а осигураће способност Алијансе да поуздано одврати или победи руску агресију, чак и у случају да обуздавање не успе, а Сједињене Државе се у међувремену нађу укључене у други сукоб у неком другом делу света - стоји у документу.
Документ предвиђа да ће Пентагон „преузимати ризике на другим фронтовима“ и вршити притисак на савезнике у Европи, на Блиском истоку и у источној Азији да знатно повећају трошкове за одбрану и преузму водећу улогу у обуздавању Русије, Ирана и Северне Кореје.
Према сазнањима Вашингтон поста, смернице на девет страна већ су достављене комитетима у Конгресу задуженим за националну безбедност, али су и код републиканаца и демократа изазвале забуну. Док Хегсет најављује повлачење америчког војног присуства из већег дела света, укључујући и Блиски исток, у исто време се дешавају демонстрације војне моћи и ваздушни напади на Хуте у Јемену.
Порука Ирану: „Одговорни сте!“
Бивши председник Трамп истовремено упозорава Иран да га сматра „потпуно одговорним“ за подршку Хутима и поручује да Вашингтон „неће бити нимало попустљив по том питању“.
Портпарол Пентагона Шон Парнел протекле недеље је такав став окарактерисао као исправку грешака Џозефа Бајдена, тврдећи да је „Бајден охрабрио америчке непријатеље и омогућио Ирану приступ милијардама долара замрзнутих средстава“.

Ипак, у Хегсетовом меморандуму, дистрибуираном средином марта, Иран се уопште не помиње као приоритет.
Кина у фокусу: Тајван је црвена линија
Уместо Ирана, на врху листе приоритета налази се Кина. Документ истиче да се САД морају припремити за могући рат са Пекингом, али и да морају бити спремне да се бране од претњи у својој непосредној околини – што укључује Гренланд и Панамски канал, које Вашингтон пост назива „Трамповим опсесијама“.
Трамп је недавно поручио да САД „морају имати Гренланд“ и да „не могу без њега“, чиме је додатно заоштрио односе са Данском.

Foto: Tanjug/Taiwan Ministry of National Defense via AP
У делу који се бави Кином посебно се наглашава потреба да се Пекинг обузда од евентуалног напада на Тајван. У случају инвазије, све друге безбедносне претње би пале у други план, а амерички војни ресурси били би преусмерени на Индо-пацифички регион.
"Желимо бити свуда и нигде"
Један помоћник из Конгреса, који је имао увид у документ, оценио је смернице као „недоследне“.
- У њима је очигледна напетост између жеље за глобалном војном доминацијом и истовремене поруке да Америка не жели да буде свуда присутна. Биће им тешко да изграде јасну стратегију - рекао је он.
Додао је да је особљу на Капитол Хилу „било јасно“ да је меморандум под великим утицајем конзервативног тинк-тенка и фондације Херитиџ, која је прошле године објавила 900 страна дуг приручник као план за потенцијалну Трампову администрацију.

Фото Танјуг/AP Photo/Alex Brandon
Иако је Трамп током кампање негирао да ће се тим планом водити, велики део Хегсетових смерница директно је преузет управо из тог документа.
Оне укључују јачање војне присутности преко подморница, бомбардера, беспилотних пловила и специјалних јединица копнене војске и маринаца.
Хегсет је недавно боравио у Пацифичком региону где је нагласио приоритете у вези са Кином, а војницима у Гваму поручио да су они „врх копља“ америчких операција.
На директна питања новинара да ли ће САД дозволити Кини да силом заузме Тајван, Хегсет је избегавао конкретан одговор.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)