НИЛСЕН ОДБРУСИО ТРАМПУ: САД неће добити Гренланд
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе неће добити Гренланд, изјавио је данас премијер Гренланда Јенс-Фредерик Нилсен на Фејсбуку као одговор на изјаве председника САД Доналда Трампа да жели да преузме контролу над овом самоуправном аутономном територијом под суверенитетом Данске.

Foto: Tanjug/Alex Brandon (STF)
- Председник (САД Доналд) Трамп каже да Сједињене Америчке Државе добијају Гренланд. Да будем јасан: Сједињене Америчке Државе то неће добити. Ми не припадамо ником другом. Ми сами одређујемо своју будућност - истакао је Нилсен, пренео је Ројтерс.
Трамп је поново наговестио да би могао да употреби војну силу како би преузео Гренланд, пренео је Политико.
- Добићемо Гренланд. Да, 100 одсто. Постоји велика могућност да се то уради без војне силе. Не искључујем ништа - рекао је Трамп за НБЦ.
Трампова опсесија овим стратешким острвом богатим минералима јачала је последњих недеља, навео је Политико.
Он је то питање поставио као главни приоритет националне безбедности, а новинарима је у петак рекао да САД морају да добију ту територију како би обезбедиле позицију на Арктику.
Говорећи у петак из америчке свемирске базе Питуфик на североисточној обали Гренланда, Венс је рекао да војна интервенција неће бити потребна ако Гренланђани одлуче да се одвоје од Копенхагена и "склопе договор" са Вашингтоном.
Венс је, такође, критиковао Данску, рекавши да није урадила добар посао за народ Гренланда.
Дански министар спољних послова Ларс Локе Расмусен је одговорио објављивањем видео-снимка у којем је изнео критику на Венсов "тон".
Данска премијерка Мете Фредериксен рекла је да ће посетити Гренланд наредних дана како би ојачала сарадњу тог острва и Данске.
(Танјуг)
Препоручујемо

ИРАН НЕЋЕ ОДРЖАТИ ДИРЕКТНЕ ПРЕГОВОРЕ СА САД Пезешкијан: "Проблем је у кршењу обећања"
30. 03. 2025. у 17:52

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)