СЛЕДЕЋИ ПУТ БИЋЕ ТЕК 2040: У петак редак астрономски феномен - седам планета поређаних у линију
РЕДАК феномен, познат као "парада планета" догодиће се 28. фебруара, када ће у исто време на ноћном небу бити видљиво седам планета поређаних у линију, што је последњи такав догађај до 2040. године.
Фото: Free Images Pixabay
Од јануару се на небу голим оком могу видети Венера, Марс, Јупитер и Сатурн, а уз помоћ телескопа и Уран и Нептун, који са Земље изгледају као да су поређани у линију.
Овим небеским телима ће се у петак придружити и Меркур.
Од данас до петка већина планета ће бити видљива голим оком одмах након заласка сунца.
Меркур, Венера, Јупитер и Марс биће видљиви голим оком, Сатурн ће бити теже видети јер ће бити ниско на хоризонту, док се Уран и Нептун могу видети само телескопом, пише Сајенс алерт.
Није неуобичајено да се неколико планета налази на истој страни Сунца у исто време, али је мање уобичајено да се већина или чак све планете овако поравнају.
Било који број планета од три до осам представља поравнање, а састављање пет или шест планета познато је као велико поравнање.
Поравнања пет планета знатно чешћа од шест, а велика поравнања са седам планета су најређа.
Поравнање од четири или пет планета, које су видљиве голим оком, јавља се сваких неколико година, а крајем августа, четири планете ће бити видљиве одједном пре изласка сунца.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо
ШТА БИ СЕ ДОГОДИЛО КАДА БИ ЧОВЕКА ПОГОДИЛА СИЋУШНА ЦРНА РУПА? Чиста теорија, али...
20. 02. 2025. у 23:00
ПОКОЉ РУСА КОД ПОКРОВСКА, ОБЈАВЉЕНИ СНИМЦИ: Кренули у напад под окриљем магле, погинуло око 90 војника (ВИДЕО)
УКРАЈИНСКЕ снаге одбиле су велике руске нападе у једном дану у правцу Покровска, у Доњецкој области, усмртивши око 90 руских војника, јавља Кијев пост.
01. 02. 2026. у 16:56
"АНУШКА ЈЕ ВЕЋ ПРОЛИЛА УЉЕ..." Медведев: Зеленски је осуђен на пропаст
ШЕФ кијевског режима Владимир Зеленски је осуђен на пропаст, изјавио је заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев медијима.
01. 02. 2026. у 14:56
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)