АПЕНИНИ ГУБЕ ЉУДСКИ КАПИТАЛ: Колико је Италију коштао убрзани одлив мозгова у последњих 12 година

Милица Остојић

07. 02. 2025. у 20:30

ЉУДСКИ "капитал" који је емигрирао из Италије између 2011. и 2023. године коштао је националну привреду око 134 милијарде евра.

АПЕНИНИ ГУБЕ ЉУДСКИ КАПИТАЛ: Колико је Италију коштао убрзани одлив мозгова у последњих 12 година

Фото: АП

Јасно је да одлив висококвалификованих људи представља озбиљан губитак за земљу из које је у последњих 10 година отишло више од 1,3 милиона младих.

Такав егзодус не само да одузима драгоцене људске ресурсе, већ доводи и до значајних економских губитака, угрожавајући будућност земље. Највећи део емиграната су млади од 25 до 34 године, од којих многи имају највише квалификације. Емиграција талената је посебно забрињавајућа с обзиром на низак број особа са дипломом у Италији, односно, 18,5 процената у поређењу са 31,5 у европским земљама.

Разлози за одлив мозгова су вишеструки, али су генерално повезани са проблемима италијанског тржишта рада, које карактерише предузетничка структура малих и средњих предузећа, која се боре да конкуришу на међународном нивоу. Штавише, ограничена улагања у иновације и обуку доприносе стагнирајућој продуктивности, што доводи и до стагнирања плата, смањених могућности професионалног раста, све до слабог тржишта рада. 

Недостатак динамике спречава систем да се прилагоди потребама тржишта, што за последице има да компаније мало запошљавају, а запослени ретко мењају посао, чак иако су незадовољни и са мало могућности за каријеру, или повећање плата.

Боље зараде у иностранству

МЛАДИ дипломац који оде да ради у иностранство зарађује годину дана после дипломирања у просеку нето месечну плату од 1.963 евра, у поређењу са 1.384 евра за оне који остану у Италији. И економска предност дипломе у Италији је нижа - премија на плате међу дипломцима је само 30 одсто, што је знатно ниже од 48 процената европског просека.

Стагнирајуће окружење огледа се и у несигурности уговора и високим стопама незапослености младих, које у Италији достижу 17,7 процената, премашујући европски од 15,2. Овоме се додаје и чињеница да плате нису расле више од 20 година и да нису конкурентне у односу на оне у иностранству.

Последице тог одлива и цене по националну економију повезане су и са повраћајем пореза, млади људи се школују у Италији, обучавају у италијанским институцијама, али потом дају фискални допринос страним земљама. Још тежи проблем је демографски пад, јер млади формирају породицу у иностранству, док италијанско становништво стари.
Важно је напоменути да 87 одсто исељеника искуство у иностранству оцењује као позитивно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.

07. 05. 2025. у 21:01

ТО ЈЕ СКАНДАЛ! Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.

07. 05. 2025. у 15:26

Коментари (0)

ШОК ПРОМЕНА ПРАВИЛА ФУДБАЛА! Офсајд се мења на невероватан начин, више ништа неће бити као до сада! (ВИДЕО)