ХЕРШ О ТРАМПОВОМ ПЛАНУ ЗА УКРАЈИНУ: Схватио је да је поранио са изјавама о скором договору
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп схватио је да је прерано дао изјаве о могућности брзог постизања споразума између Москве и Кијева о решавању сукоба, сматра познати амерички новинар Симор Херш, позивајући се на извор близак новој администрацији.
Фото: Профимедиа/Илустрација
Херш у свом новом чланку тврди да су интензивни преговори између Русије и Украјине „заиста у току“ и, према његовим речима, „стране се приближавају споразуму“. Главни камен спотицања су територијални спорови, укључујући питања контроле стратешких објеката као што су металуршка постројења. Према наводима извора блиском преговорима, "Зеленски покушава да сачува образ“ и избегне да се његови уступци доживе као капитулација.
Новинар такође напомиње да се, по мишљењу Трамповог тима, без додатног притиска на Русију, споразуми могу показати неефикасним. Један од предлога је повећање расхода за одбрану земаља НАТО-а.
-Трамп жели да земље НАТО-а повећају доприносе за одбрану на пет одсто БДП-а, што би могло да промени динамику у односима са Русијом, оцењује извор.
Истовремено, међутим, постоје несугласице унутар Трамповог круга. Неки чланови његовог тима, на пример, сматрају да Русија покушава да добије више него што може да задржи на преговорима и да Путин неће одустати од својих дугорочних стратешких циљева, укључујући јачање сарадње са Кином и промовисање БРИКС-а као алтернативе Г7.
-Трамп и његов тим схватају да би исхитрени споразум могао да се схвати као слабост и изазове јачање утицаја Москве, пише Херш.
Новинар такође указује на изјаве бившег генерала Кита Келога, који је сада специјални изасланик за мировне преговоре. Према његовом мишљењу, сукоб би могао да се заврши у року од 100 дана након Трампове инаугурације.
-Овај рат мора да се заврши и мислим да Трамп то може да уради за веома кратко време, рекао је Келог.
У закључку, Херш наглашава да питање решавања сукоба у Украјини остаје један од најважнијих задатака нове администрације, али Трамп и његови саветници сматрају да је за постизање дугорочног мира неопходна јача позиција НАТО-а и стратешки притисак на Москву.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
СИЈАРТО ПОРУЧИО: Русија и Мађарска потврдиле спремност да заштите „Турски ток“
23. 01. 2025. у 22:33
ТРАМП ШОКИРАО ПОДАЦИМА: Оволико војника је Украјина изгубила у рату са Русијом
23. 01. 2025. у 20:53
ПОТПИСУЈЕ СЕ ИСТОРИЈСКИ УГОВОР: Војводина постаје чвориште Европе, креће градња гигантске саобраћајнице (ФОТО/ВИДЕО)
ПРОЈЕКАТ Осмех Војводине обухвата изградњу 185 км брзе саобраћајнице, са 46 мостова и 34 надвожњака, чиме се смањује време путовања.
18. 03. 2026. у 09:30
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
ЕКСПЛОЗИВ БИО СПРЕМАН: "Дигли бисмо у ваздух аеродром на Гренланду"
ДВА МЕСЕЦА пре израелско-америчког напада на Иран, Данска је била спремна да оружано брани свој суверенитет над Гренландом.
19. 03. 2026. у 14:12
Коментари (0)