ДАМАСК НЕ ЖУРИ ДА РАСКИНЕ СПОРАЗУМЕ СА МОСКВОМ: Западне службе планирају нападе на руске базе у Сирији (ВИДЕО)
НЕДАВНЕ политичке промене у Сирији нису довеле до наглог раскидања споразума који Русији омогућавају коришћење војних база на сиријској територији, што никако не иде у прилог западу.

Фото Танјуг/Ап/Ghaith Alsayed
Према изворима блиским преговорима, на шта указују информације које су објавили руски медији, укључујући ТАСС, као и објаве на платформи X (некада Тwиттер), нове власти у Дамаску, за сада, не намеравају да прогласе војну интервенцију и промену режима за „вишу силу“, која би била основ за раскид дугорочних уговора о руским војним објектима у Сирији.
РУСКЕ БАЗЕ И ЗНАЧАЈ ЗА РЕГИОНАЛНУ ПОЛИТИКУ
Руске војне базе у Сирији, лоциране у стратешким провинцијама Латакија и Тартус, представљају кључне тачке руског присуства на Блиском истоку. База Хмејмим у Латакији и војно-поморска база у Тартусу одиграле су велику улогу од 2015. године, када је Русија започела војну операцију у Сирији.
Ове базе пружају Москви стратешки излаз на Средоземно море и могућност утицаја на регионална геополитичка дешавања.

Фото Танјуг/АП/ Leo Correa
Иако званични Дамаск још увек није потврђивао наводе о томе да ће наставити да уступа војне објекте Русији, извори блиски преговорима указују на то да Сирија жели да одржи стабилне односе са Москвом и након одласка Башара Асада с председничке позиције.
Међутим, остаје нејасно како ће се ова ситуација одвијати даље, посебно имајући у виду утицај других регионалних актера попут Турске и Израела, као и САД и Британије.
ПЛАНОВИ ЗА НАПАДЕ НА РУСКЕ БАЗЕ
Истовремено, Служба спољне обавештајне службе Руске Федерације (СВР) објавила је да су обавештајне службе САД и Велике Британије — тачније ЦИА и МИ-6 — успоставиле контакт с командирима терористичке организације ИДИЛ (ИСИС) у Сирији, како би спровели серију напада на руске војне базе.
СВР тврди да су тим терористима додељене ударне беспилотне летелице (БПЛ) за извођење ових акција.

Фото Танјуг/АП/ Leo Correa
Руска обавештајна служба такође је изнела тврдњу да британски и амерички војни авиони настављају да гађају положаје ИСИС-а, али уз претходно упозорење терористима о времену и месту напада.
На тај начин, каже СВР, Вашингтон и Лондон желе да прикрију сопствену умешаност, приказујући се као да се активно боре против тероризма, док у стварности користе ИСИС за постизање својих геополитичких циљева.
-У Лондону и Вашингтону рачунају да ће овакве провокације подстаћи Русију да повуче своје војнике из Сирије, а нове сиријске власти би биле оптужене за неспособност у контроли радикала, наводи се у саопштењу СВР-а.
КОНТЕКСТ ПОСЛЕ СМЕНЕ ВЛАСТИ
Ове информације појавиле су се у време када је Сирија доживела промену режима и успостављање нових власти, које засад нису званично коментарисале свој однос према руском војном контингенту.
Док једни извори сугеришу да Дамаск нема намеру да „аутоматски“ раскине споразуме с Русијом, други указују на опасност од могућег погоршања ситуације због притиска западних и регионалних актера.
Управо планови за нападе на руске базе, које су представљале кључно упориште у сиријском сукобу, компликују могућност даљег развоја догађаја. Уколико се ти напади заиста остваре, могло би доћи до озбиљних последица по стабилност Сирије и целокупног региона. Подсетимо, хришћани и исламске шиитске секте попут алавита, такође су угрожени тренутно у Сирији.
Дамаск: За сада задржава споразуме с Русијом, не сматрајући промену режима „вишом силом“ која би оправдала раскид дугорочних договора о коришћењу војних база.
Руска страна: Наставља да одржава војно присуство у бази Хмејмим (Латакија) и поморској бази Тартус, истичући њихов стратешки значај на Средоземљу и Блиском истоку.
Запад: Према тврдњама СВР-а, ЦИА и МИ-6 планирају серију напада на руске базе користећи ИДИЛ као посредну силу, не би ли натерали Русију на повлачење и кривицу пребацили на нове сиријске власти.
У оваквим околностима, даљи развој сиријске кризе остаје неизвестан, а улога и одлуке нових власти Дамаска тек треба да буду разјашњене.
Једно је сигурно: присуство Русије у Сирији и даље има одређену улогу, док геополитички интереси неколико сила, укључујући САД и Велику Британију, настављају да обликују будућност сиријског конфликта.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо

ЗАТИРАЊЕ ПРОШЛОСТИ: Непроцењиве знаменитости Либана уништене у израелском бомбардовању
30. 12. 2024. у 18:59

НОВА ИМЕНОВАЊА У СИРИЈИ: На високим положајима у сиријској војсци именовани страни борци
30. 12. 2024. у 18:27

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)