СПАСЕНА ЗАХВАЉУЈУЋИ УНИВЕРЗАЛНОМ БРАТСТВУ: Емотиван говор француског председника Емануела Макрона на отварању Богородичине цркве у Паризу

ОБНОВЉЕНА после пожара, Богородичина црква у Паризу отворила је вечерас врата.

СПАСЕНА ЗАХВАЉУЈУЋИ УНИВЕРЗАЛНОМ БРАТСТВУ: Емотиван говор француског председника Емануела Макрона на отварању Богородичине цркве у Паризу

Tanjug

- Стојим пред вама пре него што почне литургија да бих вам изразио захвалност француске нације, захвалност свима који су спасили, помогли и обновили Богородичину цркву. Вечерас звона Нотр Дама поново звоне и оргуље ће се за који тренутак пробудити. Музика наде, тако позната Парижанима, Французима и целом свету. Звона Нотр Дама, која су нас пратила кроз историју – поручио је француски председник Емануел Макрон.

Истакао је невиђено братство свих којих су помогли, са свих континентата, свих религија и имовинског стања. Евоцирао је и тренутак трагедије.

-  Шетачи на Тајм скверу су се заустављали у сузама, од Рима до Москве верници су се скупљали испред наших амбасада, људи на камилама дуж Нигера силазили су са животиња да се моле у својој вери за Нотр Дам – истакао је Макрон.

Макрон је поручио да је обнова Нотр Дама метафора онога што би требало да краси свет, као универзално братство испомоћи.

- Богородичина црква нам говори да су наши снови, чак и они најодважнији, могући само ако се сви ангажујемо. Наша катедрала нас подсећа да смо наследници историје која је већа од нас – упозорио је француски председник.   

Церемонија је започела звонима у 19.09, чији се звук током пет минута разлегао над Градом светлости, док је председник Макрон са супругом Брижит и градоначелницом Париза Ан Идалго стајао мирно пред црквом, после пријема званица. За то време, кренула је процесија црквених великодостојника у белом. Париски надбискуп Урлих је затим у религиозном обреду закуцао три пута на врата катедрале.

- Богородичина цркво, сведокињо наде, отвори своја врата да би блеснуло над нашим животима светло милосрђа и да над нашим очима заблиста победа васкрснућа – изговорио је париски надбискуп.

Емитован је затим филм о гашењу пожара и надљудским напорима спасилаца да се не уруши цела катедрала, као и о периоду обнове, после чега је уследио дуг аплауз хиљаду и по окупљених међу којима су биле високе званице, радници на обнови, спасиоци, донатори. "Хвала" – исписано је у том тренутку светлом на спољним зидовима цркве у част рестауратора.

Међу четрдесетак шефова држава или влада, церемонији  су присуствовали новоизабрани амерички председник Доналд Трамп и шеф украјинске државе Владимир Зеленски, док је Србију представљао премијер Милош Вучевић.

Дошли су и бивши председници, Франсоа Оланд са супругом Жили Гаје, Никола Сакрози и Карла Бруни, премијер техничке Владе Мишел Барније, белгијски краљ Филип и краљица Матилда, италијанска премијерка Ђорђа Мелони, велики војвода од Луксембурга Анри са супругом војвоткињом Маријом-Терезом, немачки председник Франк Валтер Штајнмајер, принц од Монака Албер Други, председник Италије Серђо Матарела, председник ФИФА Ђани Инфантино...

Били су ту и Трампов први сарадник, милијардер Илон Маск, принц Вилијам који је с Трампом имао заказан сусрет, прва америчка дама Џил Бајден… За званице је касније после цеременије предвиђена свечана вечера у Јелисеју.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио

ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.

05. 06. 2025. у 17:05

ПЛАНИРАМ СВОЈУ САХРАНУ Водитељка о тешкој болести

"ПЛАНИРАМ СВОЈУ САХРАНУ" Водитељка о тешкој болести

ЗВЕЗДА ријалити емисије „The Real Houswives of Beverly Hills“ и водитељка Теди Меланкамп (43), суочава се с тешком болешћу. Оперисала је тумор на мозгу, али се болест проширила и на плућа. Теди је открила да њен отац, рок легенда Џон Меланкамп (73), већ планира њену сахрану.

15. 06. 2025. у 21:19

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О БОЛНОЈ ИСТИНИ: Председник СРС открио зашто је Кијев данима избегавао размену тела погинулих војника