МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

21. 11. 2024. у 11:45

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

Фото: ЕПА/Профимедиа/илустрација

Када је реч о Путину, признала је да је на њу оставио снажан утисак његов „осећај за правду“.

- Дивила сам се његовом осећају сопствене исправности - написала је бивша канцеларка у мемоарима.

С тим у вези, подсетила је на чувени Путинов говор на Минхенској конференцији о безбедности 2007. када је причао о визији места и улоге Русије у свету, узимајући у обзир тадашње реалности и претње, као и неприхватљивост униполарног модела у савременој политици.

Меркелова је истакла да „није сматрала потпуно нетачним неке ставке које је Путин изнео“. Као пример навела је његову критику америчког рата у Ираку.

- Током говора у Минхену, Путин се показао онаквим каквим сам га знала: човек који је увек био на опрезу. Русија неће нестати са мапе света - написала је бивша канцеларка у мемоарима.

Према њеним речима, Путин је по доласку на власт учинио све да Русија поново постане важан играч на међународној сцени.

Говорећи о улози Русије у свету, она је истакла да је „она била и остала геополитички незаменљива“.

Трамп био фасциниран Путином

Како је навела, током сусрета са Трампом за време његовог првог мандата имала је утисак да је фасциниран руским лидером.

- Изгледа да је био потпуно фасциниран руским председником -  описала је Меркелова први сусрет са Трампом 2017. године, када јој је постављао питања о Путину.

- Разговарали смо на различитим нивоима – Трамп на емотивном, док сам се ја ослањала на чињенице - написала је она.

Међутим, како каже, тај сусрет није оставио добар утисак на њу. Бивша канцеларка је навела да је закључила да са њим неће успети заједнички рад у корист глобалног развоја.

Противила сам се чланству Украјине у НАТО-у

Она је у својим мемоарима признала да се 2008. године противила давању Украјини статуса кандидата за чланство у НАТО-у, јер је сматрала илузијом да ће Москва то прихватити и ништа не предузети, као и да се плашила за безбедност саме Алијансе.

Ангела Меркел је напоменула да сматра да је крајње немарно разговарати о питању акционог плана за чланство Украјине и Грузије у НАТО-у без анализе става Москве.

Бивша канцеларка је оценила да би, уколико Украјина приступи Алијанси, војне структуре НАТО-а дошле у додир са руским, пошто је руска Црноморска флота у то време већ била на Криму.

Истовремено, Меркелова сматра да је жељу поменутих земаља да уђу у Алијансу Москва схватила као изазов. Према њеном мишљењу, веровати да Русија неће предузети ништа ако им се додели статус земље кандидата била би „самообмана, политика заснована на принципу наде“.

Бивша немачка канцеларка представиће књигу у Берлину 26. новембра. Мемоари ће бити објављени под насловом „Слобода. Сећања 1954-2021“.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)

У балистичком ракетном нападу на Димону, град на југу Израела, повређено је 47 људи, који су запослени у болници. Већина повреда је узрокована шрапнелима, према израелској служби за хитне случајеве Маген Давид Адом. Димона се налази око 13 километара од нуклеарног истраживачког центра Негев.

21. 03. 2026. у 21:44 >> 22:08

Коментари (0)

БРАВО! Рукометаши Србије савладали Литванију и обезбедили бараж за Светско првенство против Мађарске