БАЈДЕНОВ САВЕТНИК ЗА БЕЗБЕДНОСТ: Украјини више потребна војна мобилизација него ново наоружање
САВЕТНИК америчког председника за националну безбедност Џејк Саливен изјавио је данас да је Украјина већ добила велики број разног америчког наоружања, али се ипак нашла у тешкој ситуацији на бојном пољу због проблема са мобилизацијом.
Фото МО Украјине
У интервјуу за ПБС Њуз, Саливен је, упитан шта су САД могле раније да ураде за бржу победу Украјине, подсетио да је Украјина добила тенкове од САД, као и одобрење за пренос ловаца Ф-16, система ХИМАРС и Патриот.
-Украјина се нашла у тежој ситуацији на бојном пољу, што показује да не постоји директна линија између ових система наоружања и начина на који она делује на бојном пољу, рекао је он.
Према његовим речима, најдиректнија веза између украјинских достигнућа и доприноса је кроз мобилизацију и људске ресурсе.
-Украјина треба да учини више да учврсти своје линије у смислу броја снага које има на линијама фронта. Реч је о муницији и о свим осталим стварима које утичу на националну снагу земље, њен морал, кохезију, индустријску базу, истакао је саветник америчког председника.
Фото принтскрин телеграм РВвоенкор
Саливен је додао да не верује да би Украјина, да је раније добила одобрење за испоруку неког од система наоружања, имала значајан утицај на бојном пољу.
-Да ли смо видели значајну разлику на бојном пољу откако смо обезбедили тенкове Украјини? Слично, да ли смо видели значајну разлику у употреби борбених авиона Ф-16? Верујемо да ниједан систем оружја није одлучујући у овој борби. Поента је у људским ресурсима и, по нашем мишљењу, Украјини треба да учини више да ојача своју позицију у смислу броја снага које има на линијама фронта, истакао је Саливен.
Замољен да прокоментарише изјаве неименованих америчких званичника да су САД дале Украјини овлашћење да користи АТАЦМС, Саливен је рекао да су то "непотврђени извештаји".
-Немамо шта да најављујемо или потврђујемо то данас. Тако да то остају непотврђени извештаји... Ако би Сједињене Америчке Државе одобриле употребу било ког система наоружања, укључујући и овај систем, то не би значило директно учешће САД у рату. То би значило наставак политике коју водимо од почетка рата, а то је да ми снабдевамо Украјину средствима за одбрану њеног суверенитета на територијалном интегритету, а они ратују, нагласио је он.
Такође је оценио да учешће севернокорејских трупа представља "ескалацију и значајну промену природе сукоба" у Украјини.
-Ради се о томе да је Русија отишла у другу земљу из другог дела света, Северну Кореју, довела хиљаде њених војника на прве линије фронта и додала их овом рату. То је промена, значајна промена, промена на коју смо у ствари упозорили Русе пре него што су то урадили и рекли, ако то урадите, ми ћемо одговорити, закључио је Саливен.
Старосна граница за регрутацији у Украјини тек смањена је ове године са 27 на 25 година.
Амерички званичници у више наврата покушали да изврше притисак на украјинске власти да се та граница смањи на 18. година.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
БИВШИ ЗВАНИЧНИК ПЕНТАГОНА РАСПРШИО НАДЕ КИЈЕВА: ЕУ не може да помогне Украјини без САД, Русија напредује на фронту
19. 11. 2024. у 00:20 >> 03:45
ГЕОПОЛИТИЧКИ СТРУЧЊАК: Трамп мора да схвати да су руске оружане снаге најјаче на свету
11. 11. 2024. у 19:10
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
НОВИ ЈЕЗИВ СНИМАК ДРАМЕ У АВИОНУ: Супруга држи Србина да не испадне из авиона (ВИДЕО)
НА лету из Солуна за Михнен прошлог петка догодио се инцидент када је током лета пукао прозор авиона, а онда је дошло до декомпресије кабине.
14. 07. 2026. у 17:57
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (0)