ШЕСТ ПАЦИЈЕНАТА У БРАЗИЛУ ДОБИЛО ХИВ ВИРУС: Органи за трансплатацију су се показали позитивни на тест
ШЕСТ пацијената је након трансплантације органа, које је обезбедила служба за донацију органа у Рио де Жанеиру, било тестирано позитивно на ХИВ, саопштено је данас.

Фото Shutterstock
Како је јавио Ројтерс, канцеларија секретаријата за здравство Рио де Жанеира саопштила је да је рад лабораторије одговорне за спровођење тестова на донираним органима обустављен, након што је ХИВ-ом инфицирано шест људи са листе чекања, који су добили органе од два донора.
Секретаријат за здравство је саопштио да је то случај "без преседана", као и да се сви ускладиштени органи донатора тестирају, до децембра 2023. године, од када је лабораторија била ангажована.
Полиција истражује ко је одговоран за погрешне тестове два донора органа.
Здравствена служба је упозорена на проблем након што се прималац трансплантираног срца жалио да има здравствених проблема, и да је позитиван на ХИВ.
Друга два пацијента, од којих су обојица примила по један бубрег, такође су била позитивна на ХИВ вирус.
Доктори су изразили забринутост да би овако озбиљна грешка могла да допринесе подривању поверење јавности у службу за трансплантацију органа, и смањење броја донора.
Трансплантацију је, донираним органима, у Рио де Жанеиру од 2006. године користило више од 16.000 људи, саопштила је Влада.
БОНУС ВИДЕО:
ЈАПАНСКИ НАУЧНИЦИ КРЕИРАЛИ РОБОТА: Насмејано лице од живих ћелија коже

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)