"ПОВЕЋАВА СЕ РИЗИК ОД НУКЛЕАРНОГ СУКОБА..." Језиво упозорење из Турске - Цена рата веома је висока за регион и цео свет
ТУРСКИ министар спољних послова Хакан Фидан изјавио је да сматра важним услове за тражење мирног решења сукоба у Украјини које је објавио руски председник Владимир Путин.
Фото Танјуг/АП
Према његовим речима, током састанка у Москви 11. јуна са руским председником Владимиром Путином, он му је пренео поруку турског лидера Реџепа Тајипа Ердогана по питању решавања украјинског сукоба.
- Током посете Москви, саговорницима сам пренео ризике од ширења рата великих размера. Пренели смо саговорницима да је у Украјини потребан мир, а да Русија мора да заузме одређени став. Заправо, два дана касније господин Путин је навео услове тачку по тачку. Важно је да је Путин то рекао - рекао је Фидан у интервјуу за „Хабертурк ТВ“, након састанка са руским лидером у Москви.
Фото Танјуг/АП
Фидан је истакао и да ће ризик од нуклеарног сукоба постојати са наставком сукоба у Украјини.
- Управо то (нуклеарни ризик) смо од самог почетка истицали и на то упозоравали. Све док рат буде трајао, овај ризик ће постојати. Од тога не може да се побегне. Свака страна ће бити принуђена да користи методе које мењају ток догађаја. Настаје ситуација у којој се варница може проширити на друга места - рекао је Фидан.
Турски министар додао је да је цена рата висока за цео свет.
- Цена рата веома је висока за регион и цео свет. Што је још озбиљније, овај ризик може расти и ширити се. Може се географски ширити. На дневном реду се може наћи питање могућности примене нуклеарног оружја - истакао је он.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО: КИНЕСКИ ДРОН ПРВИ НА МОНТ ЕВЕРЕСТУ: Погледајте како носи терет
Препоручујемо
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"
АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.
12. 01. 2026. у 21:16
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
БАЛКАНЦИ О ЖИВОТУ У ЕВРОПИ: Пустиће те да цркнеш - ти њега угостиш гозбом, он мисли да си сељачина
МНОГИ сањају о животу у Немачкој, Аустрији или Швајцарској, замишљајући мир, ред и бољи стандард. Ипак, искуства наших људи који су се преселили откривају да живот у западној Европи често носи неочекиване изазове који могу шокирати оне који су навикли на балканску спонтаност и топлину.
13. 01. 2026. у 10:22
Коментари (0)