ПОБЕДА ЕПП НА ИЗБОРИМА ЗА ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ: Десница и крајња десница повећале број мандата
ЕВРОПСКА народна партија (ЕПП) десног центра освојила је највише 185 мандата на изборима за Европски парламент, показују најновији прелиминарни резултати који су објављени данас у Бриселу.
Фото: Новоссти
Ови резултати, објављени на основу података из 26 од 27 држава чланица, показују да ће ЕПП и Прогресивна алијанса социјалиста и демократа остати највеће групације у ЕП, али и да су десничарске и крајње десничарске партије повећале број мандата у ЕП, јавља дописница Танјуга из Брисела.
ЕПП је повећао број мандата са 176 на 185, док је Прогресивна алијанса социјалиста и демократа претрпела благи пад и имаће 137 посланика у новом сазиву ЕП, док је у претходном имала 139 посланика.
Највеће губитке претрпеле су групације Обновимо Европу, којој припада и партија Препород француског председника Емануела Макрона, као и групација Зелени - Европски слободарски савез.
Обновимо Европу, која окупља либералне партије широм ЕУ, у новом сазиву ЕП имаће 80 посланика, док је раније имала 102 посланика, а Зелени ће имати 52 посланика, док су раније имали 72 посланика.
Прелиминарни резултати указују да су десничарске и крајње десничарске странке повећале број мандата на изборима, па ће тако Идентитет и демократија, који окупља странке крајње деснице попут Националног окупљања Марин ле Пен, имати 58 посланика, док је раније имала 49, а Европски конзервативци и реформисти, којима припадају и Браћа Италије италијанске премијерке Ђорђе Мелони, имаће 73 посланика, док су раније имали 69.
Левица ће у новом сазиву имати 36 посланика, партије које се не доводе у везу ни са једном политичком групацијом 46, а остали 53 посланика.
Прелиминарна излазност на изборима била је око 51 одсто, што је мало већа излазност него на претходним изборима за ЕП 2019. године.
Грађани ЕУ у недељу су на изборима за ЕП бирали 720 нових посланика ЕП, за 15 више него 2019. године.
Конститутивна седница ЕП биће одржана од 16. до 19. јула.
БОНУС ВИДЕО: МИГОВИ НАД БЕОГРАДОМ: Спектакуларан крај Свесрпског сабора
Препоручујемо
"СПРЕМНИ СМО ДА ПРЕУЗМЕМО ВЛАСТ": Ле Пен након победе на изборима за Европски парламент
10. 06. 2024. у 09:21
ИЗБОРИ ЗА ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ: Странка Доналда Туска освојила највише гласова у Пољској
10. 06. 2024. у 09:17
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
КАКО ИЗГЛЕДА ЖИВОТ У НАЈХЛАДНИЈЕМ МЕСТУ НА СВЕТУ? Село у којем се аутомобили не гасе, телефони не раде, а деца иду у школу на –50°C
ПРОСЕЧНА температура у граду зими пада на -58 степени Целзијуса...
07. 01. 2026. у 18:20
Коментари (0)