ВОЈНА ЕМАНЦИПАЦИЈА ЕВРОПЕ: Шта ће се десити с НАТО-ом уколико победи Доналд Трамп
У ДОСАДАШЊОЈ предизборној кампањи, пошто је победио у Ајови, Њу Хемпширу, Невади, на Америчким Девичанским Острвима, у Јужној Каролини и Мичигену, Доналд Трамп има озбиљне шансе да следећег новембра победи актуелног председника Џозефа Бајдена, који се ионако налази у прилично очајном стању, преноси сајт "Јуросинерџис".

Фото: Профимедиа
Међутим, Трамп је 10. фебруара, на изборном скупу у Јужној Каролини, запретио европским државама чланицама НАТО-а да би, уколико значајно не повећају свој војни буџет (на више од два одсто БДП-а), као будући шеф државе могао да на њих не примењује члан 5 из оснивачког уговора Алијансе о заједничкој одбрани.
Неколико његових бивших помоћника већ је саопштило да је председник Трамп 2019. озбиљно желео да САД напусте НАТО. Агенти "дубоке државе" успели су да га одврате од тога. Демократе су потом усвојиле закон који сваког председника који жели да напусти НАТО обавезује да тражи претходно одобрење од Конгреса.
Многи коментатори осуђују Трампов изолационизам којим је отпочео кампању. Али они заборављају да овакве идеје имају континуитет у САД. Године 1796. новине "Американ дејли адвертајзер" објавиле су политички тестамент Џорџа Вашингтона, у коме је он саветовао да се "млада република" држи подаље од револуционарних превирања у Европи.
- Треба да развијамо трговину са Европљанима, али да одржавамо што мање политичких односа са њима - упозорио је Вашингтон. Он је инсистирао на дипломатији и захтевао трајну неутралност, која би омогућила САД да се прилагоде свим међународним околностима.
Трампов изолационизам и питање европског суверенитета
Трамп показује да је нешто научио од Вашингтона. САД су у међувремену постале велика глобална сила, али Трамп одбацује имиграцију, осуђује уговоре о слободној трговини и показује склоност ка извесном изолационизму. Он одбацује и стално повећање буџета Пентагона, како би се бескрајно финансирале америчке спољне војне интервенције широм света.
Опаске Доналда Трампа у Јужној Каролини пробудиле су европске владе, које су се до сада осећале безбедним захваљујући "америчком кишобрану". Неке европске државе су почеле да се поново наоружавају. И под режимом Доналда Туска, Пољска показује да има намеру да постане "прва војна сила" ЕУ.
Мађарска Виктора Орбана већ годинама захтева "интегрисану координацију армија континента."
Од другог седмогодишњег мандата Франсоа Митерана Француска подржава заједничку "европску одбрану". После Брегзита, једино Француска поседује атомско наоружање унутар ЕУ. У корист нејасног "европског суверенитета", председник Француске Емануел Макрон би желео да прошири принцип нуклеарног одвраћања на све земље чланице Европске уније које припадају НАТО-у, што би искључило Ирску, Аустрију, Малту и Кипар.
Да ли би, у том случају, и Норвешка, Исланд, Албанија, Црна Гора и Северна Македонија добиле "заштиту"? Што се тиче Турске, она већ неко време покушава да стекне ранг нуклеарне силе.
Штавише, ако се нуклеарно одвраћање буде заснивало на Француској уместо, као до сада, на НАТО-у, ко би имао овлашћење да притисне кобно дугме? Да ли би то био председник Француске или скуп шефова европских држава и влада?
Ова питања постављају неизбежно питање суверенитета у европским размерама. Европљани су тек на почетку великог потреса. Шта ће се дешавати уколико се Трамп врати на власт у јануару 2025? Његов поновни избор могао би да означи почетак војне еманципације до сада богате и успаване Европе.
БОНУС ВИДЕО: ДР НОВОСТИ - Како бити емоционално интелигентнији?
(РТ)

"ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ" Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама
ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије и председник странке Јединствена Русија Дмитриј Медведев оптужио је данас западне земље да организују протесте и мешају се у изборне процесе других земаља да би одржале своју доминацију.
31. 07. 2025. у 17:01

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

БЛОКИРАО ПРОМЕТНУ УЛИЦУ: Кад су видели ко је за воланом, нико није смео ни да приђе! (ВИДЕО)
НЕОДГОВОРНИ возач "хонде" блокирао је недавно улицу испред мумбајског тржног центра Локхандвала, међутим када су остали возачи пришли да га питају га како се то понаша и затраже од њега да склони возило, уследио је прави шок.
31. 07. 2025. у 17:34
Коментари (0)