САРАДЊА ОД 2014. ГОДИНЕ: Откуд ЦИА у Украјини?
„Њујорк тајмс“ је открио детаље дугогодишње сарадње украјинских обавештајних служби и ЦИА-е, услед које је Кијев постао „један од најважнијих обавештајних партнера Вашингтона у борби против Русије“.

Фото Shutterstock
Како пише лист, сарадња између СБУ и ЦИА почела је одмах након државног удара 2014. године, када је америчка агенција понудила помоћ Украјинцима у замену за вредне обавештајне информације о Русији.
Како лист наглашава, однос између две обавештајне службе постао је толико близак да су официри ЦИА остали у Украјини када је Бајденова администрација евакуисала америчко особље неколико недеља пре почетка сукоба са Русијом у фебруару 2022. године и пренела Украјинцима вредне информације о Русији. Истовремено, уски круг украјинских обавештајних службеника такође је временом постао од виталног значаја за Американце, снабдевајући их строго поверљивим обавештајним подацима о Москви.
Међутим, како се партнерство продубљивало након 2016. године, Украјинци су постали нестрпљиви због „неразумног опреза” Вашингтона и почели да организују атентате и друге операције које су кршиле услове које су првобитно поставили Американци. Бесни званичници у Вашингтону су тада претили да ће повући подршку, али никада нису.
Препоручујемо

ВИКТОРИЈА НУЛАНД ПРИЗНАЛА: Открила где завршава највећи део средстава за Украјину
25. 02. 2024. у 19:41

ОВА МАЈКА ЈЕ ПОСЕБНА: Разлог су њена деца, а ево и зашто (ВИДЕО)
ОНИ су Илија, Јована и Василије Хаџи-Пурић, полазници Центра за таленте "Никола Тесла".
10. 09. 2025. у 12:13 >> 20:43

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

УЖАС - ДА СЕ ПРЕВРНЕ ЖЕЛУДАЦ: Упали где производе крофне намењене ЦГ приморју - затекли су ХОРОР сцене (ВИДЕО)
Крофне су за многе једна од најпознатијих и најомиљенијих посластица на свету, али после гледања снимка који нам стиже из Црне Горе питање је како ћете убудуће гледати на оне куповне.
13. 09. 2025. у 17:03 >> 17:10
Коментари (0)