АСАНЖОВИ АДВОКАТИ: Имамо доказе о завери ЦИА
ВИШИ суд у Лондону завршио је први дан саслушања поводом жалбе оснивача "Викиликса" Џулијана Асанжа на одлуку о изручењу Сједињеним Америчким Државама.

Џулијан Асанж / Фото ЕПА
Суду су се први обратили Асанжови адвокати који су рекли да је реч о политички мотивисаном случају, додавши да су њиховом клијенту прекршена људска права, преноси Би-Би-Си.
Они су истакли да имају доказе о завери америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) да убије Асанжа током председничког мандата Доналда Трампа.
Адвокат Ед Фицџералд КЦ рекао је да се не може веровати у америчка уверавања о поштеном третману, додавши да би његов клијент могао да буде осуђен на "крајње неправедан и несразмеран начин уколико буде изручен".
Током саслушања, испред зграде суда у Лондону одржан је протест новинара и Асанжових присталица.
Наставак суђења заказан је за сутра, када ће се суду обратити амерички адвокати.
САД траже изручење Асанжа због одавања тајних војних досијеа 2010. и 2011. године, а Врховни суд Уједињеног Краљевства одлучио је да Асанж буде изручен, одбацујуц́и тврдње да би због лошег менталног здравља могао да изврши самоубиство у америчком затвору.
Асанжов портал "Викиликс" прославио се 2010. године када је објавио видео-снимак америчке војске како у нападу хеликоптерима "Апач" у Багдаду 2007. године гину десетине људи, међу којима и два новинара Ројтерса.
Након тога објављене су хиљаде тајних поверљивих докумената и дипломатских извештаја у којима САД критикују светске вође, од руског председника Владимира Путина до чланова саудијске краљевске породице.
Асанж се у САД терети за шпијунажу по 17 тачака, а ако буде осуђен могао би да добије и до 175 година затвора.

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

"ДЕФИНИТИВНО КРАЈ!" Верица и Вељко саопштили коначну одлуку
МОДНА креаторка Верица Ракочевић недавно је прославила 40 година успешног рада.
17. 06. 2025. у 17:39
Коментари (0)